Ronan O᾿Gara preferuje hru rukama

12. dubna 2021 (23:12)

OstatníZpravodajství

Několikrát jsme na stránkách našeho portálu zmiňovali nepěknou a mnohdy velice nudnou hru evropských, zvláště pak britských týmů, zaměřenou na hru v kontaktu, na ustavičné vytváření rucků a umrtvování klasické hry rukama, Ronan O᾿Gara jako trenér La Rochelle ukazuje, že to jde i jinak. Poučil se na jižní polokouli v roli asistenta trenéra dlouhodobě nejlepšího novozélandského týmu a mnohonásobného vítěze turnaje Super Rugby Crusaders. Na jižní polokouli preferují rychlou hru rukama a drží se zásady „nech míč žít.“ O'Garův přístup je: "Hrát ragby tak, jak si většina lidí přeje, aby se hrálo", což posiluje rostoucí pověst O'Gary jako osvíceného myslitele, charakterizuje jeho názor na hru například Daily Mail.

Přinášíme rozhovor, který O᾿Gara poskytl televiznímu štábu BT Sport a který převzal irský sportovní portál BALLS.IE

3. dubna 2021, Jonathan Byrne

O'Gara: Severní polokoule se zaměřuje na ruck, jižní na udržení míče naživu

Ronan John Ross O'Gara (* 7. března 1977, Irsko), bývalý irský reprezentant a současný trenér. O'Gara hrál jako útoková spojka a je nejlepším střelcem všech dob. V současné době je hlavním trenérem La Rochelle ve francouzské Top 14.

Ronan O'Gara (ROG) hrál za reprezentaci Irska 128 zápasů, hrál také ve dvou zápasech na třech turné British & Irish Lions. Šestnáct sezón hrál za Munster, s nímž získal dva tituly Heineken Cup.
Trenérská kariéra ROG začala v roce 2013 ve francouzském Racingu 92, kde trénoval do roku 2017 obranu. V listopadu 2017 se s Racingem dohodl na předčasném uvolnění ze smlouvy, aby mohl přejít k novozélandským Crusaders jako asistent trenéra, kde byl do roku 2019.

ROG pak přestoupil do francouzského klubu Top 14 La Rochelle, kde je hlavním trenérem.

V srpnu 2018 byl uveden do Světové ragbyové síně slávy.

Zdroj: Wikipedie

Ronan O'Gara je zapsán v irské sportovní historii jako nositel irského národního dresu, který nosil po 13 let. Ale dnes začíná být stále zajímavější jeho koučování.

Bývalý hráč Munsteru byl v dobré náladě poté, co jeho tým La Rochelle v pátek večer sestřelil Gloucester v Poháru mistrů (2. dubna, pozn. red.). Po zápase odpovídal na otázky štábu BT Sport.

Následoval inteligentní náhled do toho, jak taktický funguje mozek Ronana O᾿Gary. Bylo to fascinující. Nejdříve byl dotázán na bezproblémové přesměrování charakteru hry svého týmu.

Myslím, že je to myšlení, je to něco, co mě velmi zajímá. Na severní polokouli jsme obrovsky zaměření na ruck a pak, když jste u Crusaders, je to KBA – Keep Ball Alive (udržujte míč naživu). A to je něco, co mě zajímá.

Bývalé irské číslo 10 strávilo dvě sezóny jako asistent trenéra v novozélandském klubu. Je zřejmé, že do svého koučování ve Francii vnesl prvek stylu KBA jižní polokoule.

Snažíme se zrychlit hru s míčem a udržet ho naživu. Nese to riziko, ale musíte zvážit riziko a odměnu. Někdy jsme dobří a někdy nepřesní, ale v tom je krása hry.

O'Gara byl poté dotázán, jak hráči reagovali na jeho trenérský styl. O'Gara se usmál a řekl: "To by ses jich musel zeptat," a pak se zasměje. Pak je tu další pohled na jeho přístup. Pokračuje:

Vždycky se musíš rozhodnout a ne vždy to bude mít správně, ale když většinu rozhodnutí uděláme správně, máme dobrou šanci.

Pak padne otázka, zda by si jako špičkový hráč užil hry ve stylu, který byl včera večer viděn na hřišti. O'Gara připouští, že jeho herní plán je často diktován jeho zkušenostmi z doby, kdy sám hrál.

Myslím, že je to výhoda. Pokaždé, vytvářím herní plán nebo mám nápad, dívám se: „Líbilo by se mi to takhle? A naopak, jak na to, když mi opozice bude dělat problém?“

La Rochelle nyní ve čtvrtfinále Champions Cupu narazí na Scarlets nebo Sale Sharks, končí článek v Balls.ie. My už ovšem víme, že to byli Sale Sharks a že se s nimi La Rochelle vypořádalo rozhodným způsobem šesti pětkami ku dvěma 45:21.

O Autorovi

Redakce

Další články autora