„Ragby vozíčkářů je vysokooktanový sport, který byl oficiálně pro svou agresivní povahu pojmenován Murderball před svým přejmenováním na konci 80. let. Není mnoho sportů, které vyžadují tým svářečů na hřišti pro případ, že by jedna z výbušných nehod měla za následek rozdrcení vozíčku, ale jediný plně kontaktní sport na paralympiádě kombinuje vysoce bodující komplexní akci s hlučným vzrušením a úniky. Mohl by to být televizní hit her,“ těmito slovy uvádějí britské pouliční noviny Big Issue pod titulkem „Jdeme do války“ rozhovor s jednačtyřicetiletým britským veteránem Aaronem Phippsem, držitelem zlaté medaile z turnaje vozíčkářů na OH v Tokiu.
Paříž 29. srpna 2024 (Zdroj: JO Paris 2024, Big Issue a další media) – Ragby na OH v Paříži pokračuje i na paralympiádě a podobně jako ragby sedmičkové i Wheelchair Rugby soutěž otvírá hned první den. Osm zemí se ve dvou skupinách a finálové fázi utká během pěti dnů o medaile. Dnes jsou na programu zápasy USA v. Kanada a Japonsko v. Německo ve skupině A a Austrálie v. Velká Británie a Francie v. Dánsko ve skupině B.
Ragby vozíčkářů, které se zrodilo v 70. letech minulého století v Kanadě, je týmový sport, který čerpá inspiraci z několika míčových her. Hraje se na hřišti pro basketbal o rozměrech 28 x 15 metrů a hraje se s volejbalovým míčem. Týmy mají po 4 hráčích a hrají po čtyřech 8 minutových čtvrtinách. Zápas vyhrává tým s největším počtem bodů. Bodu je dosaženo, když hráč s míčem překročí soupeřovu brankovou čáru alespoň dvěma koly. Brankoviště je 8 metů široké a 1,75 metrů hluboké.
Hráč snažící se dosáhnout bodu je obránce naremplován, aby se mu nepodařilo přejet brankovou čáru
Tým mající v držení míč na své obranném polovině má 12 sekund na to, aby jej dostal na polovinu útočnou. Nedosáhne-li toho, jedná se o přestupek. Na skórování pak týmy mají pouhých 40 sekund. Míč může být házen, kutálen, odbíjen, driblován, odrážen nebo hrán jiným způsoben. Každých 10 sekund musí hráč driblovat s míčem nebo jej přihrát. Do míče se nesmí kopat nebo narážet jakoukoli částí nohy od kolen dolů. Pokud tým neskóruje, míč přebírá k rozehrání akce soupeř.
Týmy musí být složeny podle míry postižení hráčů, které je obodováno a pohybuje se v rozmezí od 0,5 do 3,5 bodu. Celkový počet bodů v každém týmu nesmí přesáhnout 8 bodů.