2. září 2024 (16:48)

SvětovéZpravodajství

V náhledu: záběr ukazuje, že Mbonambi vůbec míč nekontroluje, přesto byla pětka uznána

Sporná pětka Mbonambiho přinesla JAR vítězství 31:27

All Blacks se od začátku pustili do obrovského tlaku, který by se dal přirovnat k cunami, jedna útočná vlna za druhou zalévaly obranu Springboks až se jedna převalila přes brankovou čáru a Codie Taylor položil. Současně šel na 10 minut ven zadák Springboks Aphelele Fassi. Celých 10 minut hosté domácí drtili, než se Springboks z tlaku dostali. Další body padly až ve 30. minutě, kdy útokovka Boks Sacha Mngomezulu předvedl kop snů, z vlastní desetimetrovky proměnil trestný kop.

Ovšem velice důležitá byla pětka – lépe řečeno uznání pětky – kterou položil Mbonambi a která vyvolala spory, Mbonambi totiž v jeden moment přestal míč kontrolovat, jak zdůrazňují novozélandská media, jak ostatně můžeme vidět na videu, a vyčítají rozhodčímu Andrewu Bracemu a TMO Brian MacNeicemu, že položení nezkontrolovali. Kouč All Blacks Scott Robertson k tomu na tiskovce řekl:“Viděli jsme, co jste viděli i vy, nemůžeme říct víc, kámo, je to nebezpečná oblast, pokud začnete mluvit o rozhodčích a podobně…“

Bez uznání Mbonambiho pětky by Boks možná položili jinou pětku, ale to je jen „možná.“ V každém případě jsme viděli velmi silové, velmi důrazné a fyzicky velmi intenzivní a dynamické ragby, jaké se hned tak nevidí.

Argentinci si sami prohráli zápas 19:20

Zápas v La Platě nedosahoval intenzity střetnutí Springboks s All Blacks a také ho ve vytrvalém dešti, který ztěžoval ovládání míče, sledovalo podstatně méně diváků.

Argentinci si v první půli vybudovali mírný bodový náskok, který ve druhém poločase ztratili (16:17), ale po marném dobývání brankoviště okolo 70. minuty si vedení po trestném kopu vzali zpět na 19:17. Jenže závěrečný nápor Wallabies Pumy nezvládly, střídající Mayco Vivas se střemhlav vrhnul přes ruck, aby zabránil rozehrání míče a pro spolehlivého kopáče Wallabues Noaha Lolesia už byla maličkost proměnit kop přímo proti brance. Tak vlastní chybou ztratily Pumy v 81. minutě vyhraný zápas.