Elektronická revoluce v českém ragby

15. prosince 2019 (19:47)

OstatníZpravodajství

1. prosince proběhla v Praze konference českých a moravských klubů, na které se účastníkům dostalo informací o zásadní změně ve fungování České rugbyové unie, po téměř pětadevadesáti letech unie přechází z „doby papírové“ na dobu elektronickou, loučíme se s papírovými licencemi. Ke konferenci se vracíme rozhovorem se sportovním ředitelem klubu Patrikem Kovácsem, který naši redakci informoval o některých připravovaných změnách v systému a také o systému soutěží v roce 2020.

Foto v náhledu převzato z webu ragby.info

Už v programu uvedeném v pozvánce na konferenci byla avizována některá témata, mimo jiné elektronizace soutěžních a hráčských dokumentů, o co půjde?

Zápisy už máme v elektronické podobě několik let, nyní se do elektronického formátu převedou i hráčské licence. V průběhu prosince se začnou proškolovat vybraní zástupci klubů, kteří budou v novém informačním systému ČSRU fungovat za klub jako administrátoři. V průběhu prosince a ledna budeme vyzváni k odeslání všech licencí klubu na svaz, tak aby bylo možné tyto licence vložit do systému. Pro nás to znamená udělat kontrolu vystavených licenci a soustředit je na sekretariátu.

Dále přichází důležitá změna – podpisování zápisů po utkání. Ty bude nově po utkání elektronicky podpisovat, nikoliv kapitán jako dříve, ale klubový administrátor. To znamená, že každý klubový administrátor bude mít vygenerovaný jedinečný kód, kterým se bude podepisovat.

To je asi trochu nedomyšlené, administrátoři přece kvůli tomu nebudou jezdit po republice se všemi týmy, aby podepsali zápis?!

No tak asi v každém týmu budeme muset učinit klubovými administrátory trenéry a kapitány a jejich zástupce, a ještě několik dalších hráčů pro případ, že by kapitán nebo jeho zástupce byli zraněni nebo z jakéhokoliv jiného důvodu na utkání nebyli. Navíc administrátorů může být v každém klubu neomezený počet, uvádějí autoři projektu.

To bude administrátorů jak máku, a kromě toho neomezený počet administrátorů je zárodkem chaosu v systému …

Tak nějak.

Jak se vyřeší doklady o lékařské prohlídce, hráči sebou budou vozit papír s potvrzením a totožnost dokládat občanským průkazem?

V systému bude kolonka "provedena lékařská prohlídka   ANO ". Zaškrtnutím tohoto políčka potvrzuje hráč, že má platnou lékařskou prohlídku. Toto zaškrtnutí může provést sám hráč, zákonný zástupce nebo administrátor. Musíme tedy vytvořit dokument jakousi plnou moc o vkládání do systému místo hráčů a zároveň, čestné prohlášení o vykonání lékařské prohlídky hlavně pro nezletilé hráče. A prokázání totožnosti není třeba nic řešit, to je dáno soutěžním řádem.

Co má být nového v soutěžích?

Mužské soutěže budou ve stejném modelu jako letos s tím, že se pro první ligu počítá se zvýšením zápasu o 1-2 (nejspíše přibude čtvrtfinále 3-6, 4-5).  Pevný termín finále je daný na 1. víkend v listopadu kvůli televizi. V listopadu bude následovat herní blok reprezentací od U16 nahoru a také zápasy Čechy - Morava, Čechy - Slezsko, Slezsko – Morava, ale ještě není rozhodnuto, v kterých kategoriích. Ale rozhodnuto je, že se bude se hrát na Markétě, kde se dokončuje umělá tráva.

Ve 2. lize se počet zápasu nebude měnit, ale apeloval jsem ať se nástavbová část 2. ligy přesune celá na podzim. Získáme tak v červnu blok pro 2 turnaje 7’s, kterých bych se chtěl zúčastnit.

Další novinky z unie?

Unii se podařilo díky Tomaszovi Putrovi domluvit spolupráci s francouzskou federací. A po překladu různých dokumentů, které nám budou k dispozici, budeme mít možnost nahlížet do tréninkových plánů, příprav atd. Jedná se také o možnosti přípravných kempů a rozvoji jako takovém. Tomasz také mluvil o kvalitě našich hráčů v kategoriích U16, U18 i U20 jako příslib do budoucna – kluci nejsou o moc horší než jejich francouzští vrstevníci – ale chybí nám následný rozvoj po přechodu do mužů. Proto také bude od sezony 2019-2020 opět vrácena kategorie U18 a zachována prvoligová béčka, kde budou mít možnost mladí hráči hrát. Ještě se jedná o to, jak bude daný formát vypadat, ale nejspíše bude zachován v podobě, v které je dnes. Tomasz taky navrhoval jednotný tréninkový systém od U14 výše, ale myslím si, že je to trochu nesmysl. Nemůžou všechny týmy hrát stejným systémem, každý tým má jinou skladbu hráčů atd., i když by to pro reprezentaci bylo jednodušší.

V juniorských kategoriích bude zachován formát 3 poločasů, takže naši kluci budou moct hrát jak za muže, tak za svou kategorii. Přihlásil jsem je do soutěže, i když mi bylo doporučeno je nepřihlašovat, že by byli zařazeni nesoutěžně. Prý nemají výkonnost. Jejich výsledky se Slávii 20:17, Dragonem 14:22, Říčany 14:48, Bystrcí 10:22, Pragou 31:17 přece nejsou tak špatné. Pravda, vymyká se z toho zápas se Spartou 0:132, ale se Spartou nevyhrál nikdo. Navíc v zápasech s Dragonem a Bystrcí jsme byli lepší, ale nedokázali jsme tlak přetavit v body a s Říčany nám utekl začátek zápasu, kdy jsme po 15 minutách prohrávali 0:28. Nakonec 5. místo z 9 účastníků mluví samo o sobě o tom, že naše výkony nebyly až tak špatné!

Měli jsme připraveny nějaké podněty, jaká na ně byla reakce?

Radkův návrh nebo doporučení (návrh předsedy klubu Radomíra Klody, pozn. red.) zrušit volbu výkopu při velkém rozdílu skóre, pro kategorie U8-U12 má být směrován přímo na komisi mládeže.

Vzhledem k tomu, že generální partner unie chce hrát finále na státní svátek 28.10 nebo víkend před či po, není na pořadu dne změna ani námi navržená soutěží na podzim - jaro.

Ještě se mluvilo o práci rozvojového manažera a jeho školícího týmu. Všichni se shodli na tom, že je to práce záslužná a potřebná a začíná fungovat zhruba jak má. Na konci jara dojde k vyhodnocení této aktivity a pak k závěru, jestli se bude pokračovat nebo nikoliv.

O Autorovi

Redakce

Další články autora