Augustín Pichot: Moje vize ragby

27. dubna 2020 (12:35)

SvětovéZpravodajství

Tom Hamilton, ESPN Rugby (kráceno, upraveno) - Dosavadní viceprezident World Rugby Agustín Pichot se postaví proti úřadujícímu prezidentovi Billu Beaumontovi, aby se s ním utkal o vrcholovou pozici ve světové unii ragby. Bývalý argentinský internacionál je odhodlán vnést do ragby změny a učinit z něj sport s globálnějším dosahem. Výsledky voleb budou známy 12. května. Rozhovor s Pichotem je o jeho vizi budoucnosti ragby.

Modernizace ragby bude přitahovat mladší publikum

 

Proč ses rozhodl kandidovat na post předsedy World Rugby?

Mou snahou je vnést změny, které ragby potřebuje, a považuji za svou odpovědnost, dosáhnout těchto změn. Není to tak dávno, co jsem hrál, měl jsem stejné problémy, jaké mají kluci teď, a abych byl upřímný, nic se nezměnilo od roku 1995. Ve World Rugby sedí lidé, kteří jsou v systému 20-30 let. Ano, snažil jsem se respektovat jejich zásluhy, ale nic se nemění, jsme v komfortní zóně od roku 1995 a potřebujeme probudit. Mohl bych být dál jedním z funkcionářů - létat kolem světa v business nebo první třídě, sedat ve vládních boxech. Ale já chci ragby modernizovat. Jestli to nevyjde, vrátím se domů.

Dosáhl jsem postupně všeho, co jsem chtěl, od reprezentace, přes práci v argentinské a americké unii a pak mě Bernard Lapasset požádal, abych s ním pracoval, a později mě požádal Bill Beaumont, abych šel s ním. Řekl jsem Bernardovi, že musíme jednat se zavedenými uniemi a pokusit se o změny. Řekl jsem Billovi, že půjdu s ním, ale že musíme začít dívat na věci jinak a začalo to velmi dobře. Změnili jsme řády, způsobilost a tlačili jsme spoustu věcí, které bylo třeba posunout. Ale když jsme se začali dotýkat citlivějších věcí, jako je globální kalendář a ženské ragby, nebo regionální sedmičky pak věci to začalo trochu skřípat. V srpnu jsem se rozhodl neodcházet, zůstal jsem a užil si mistrovství světa, kde Japonsko odvedlo úžasnou práci. Neměl jsem v plánu nechat nic až do poslední minuty, protože jsem si myslel, že volby budou odloženy kvůli Covid-19.

Jak chceš řešit problém s globálním kalendářem

Musíme to probrat se všemi zainteresovanými hráči, uniemi, sponzory, majiteli týmů. Je zapotřebí společného řešení, dialogu a zpětné vazby. World Rugby nemůže jen diktovat, je třeba změny myšlení. Neříkám, že bychom měli učit Six Nations a Rugby Champions dělat svou práci, vnucovat naši vizi. My ve World Rugby musíme přehodnotit, jaká je naše role.

Jak bys chtěl řešit patovou situaci mezi kluby a národními týmy

Nemůžeme rozhodovat, zda hráč musí hrát za svou zemi, nebo ne, to není správné. Nesmí se rozhodovat, jestli nějaký Fidžijec bude hrát za svou zemi, nebo v klubu, od kterého bere plat. Musíme hráči pomoct, aby se rozhodovat nemusel. Podívejte se na fotbal, kde je důvěra mezi Barcelonou a Argentinou s Messim. To je úroveň komunikace, kterou musíme mít s kluby. Kluby jsou velmi důležitou součástí ekonomiky World Rugby a standardů hry. Musíme je pravidelně angažovat.

Myslíš, že ragby bylo v minulosti příliš ochromeno osobními zájmy?

Ale to je realita. Někteří mají dojem, že majitelé a podnikatelé jsou pro ragby špatní. Nic není špatného, soukromý kapitál je součástí ragby. Jen to jako řídící orgán musíme uhlídat. Ano, je tu dost vlastních zájmů, všichni z nás mají nějaké vlastní zájmy, když zastupujeme své země, protože je to součástí hry. Takže majitelé mají také vlastní zájmy, protože do toho dali své peníze. Je to názor, který je třeba změnit.

A co modely sdílení příjmů, které je třeba změnit, aby byly spravedlivější a aby byly zavedeny meritokratické systémy pro Six Nations a Rugby Championship?

Musí tu být investiční myšlení. Když mluvíme o podílu na zisku, nesmí to znít jako příběh Robina Hooda, který okrádal bohaté, aby dal chudým. Byl bych rád, aby se Pohár šesti národů co nejvíce rozrostl, a to vyžaduje soudržný systém. Ale chci, aby Šest národů bylo tak velké, jak mohou být, ale potřebuje celý systém. Není správné, pokud existuje takový rozdíl mezi zeměmi, a není správné aby, to tak bylo na mistrovství světa. Musíme mít základní úroveň, a to je, když začneme alokovat investice různými způsoby. Potřebujeme globálnější přístup a systematičtější přístup.

Je pro tebe velkou prioritou rozšířit ragby do Asie a USA. A jak důležité je zlepšit ragby žen a Sevens?

Pomohl jsem Bernardovi dostat ragby na olympijské hry, protože jsme věřili, že tam bude obrovský potenciál růstu. Olympijské hry jsou úžasná věc, které přijaly ragby i přes protitlak některých konzervativních unií. Musíme důvěřovat našim regionům Asii a Africe, že nám dodají své investiční plány na rozšíření ragby, a oni znají svůj region lépe než my. Musíme se s tím vypořádat a pomoci jim v růstu. Samozřejmě potřebujeme také investice do ženského ragby a do Sevens.

Myslíš, že půjde zjednodušit pravidla ragby, aby hra byla přístupnější pro nové fanoušky?

Jsem z fotbalové země. Porovnejme obě hry. Jedna je velmi jednoduchá a druhá je složitější. Hrát ragby je tedy pro chlapce nebo dívku složitější. Zjednodušit hru bez změny jejího charakteru je obtížný úkol. Před měsícem jsem mluvil v Argentině s trenérem All Blacks a také se zeptal kluků, zda by se na to nepodívali. Zkušení trenéři a hráči spolu s amatérskými trenéry jsou jediní, kteří mohou doporučit nějakou změnu. Třeba trenér U19, se musí nejen podívat, jak by to fungovalo ve hře profesionálů, ale také posoudit, zda to může fungovat v utkání U19. To je něco, co musíme udělat. Je to jako inovační laboratoř. Myslím, že bychom si měli s trenéry promluvit, protože pro rozhodčí je velmi těžké nějaké změny posoudit. Není to jen o změně pravidel, je to o tom, jaký výsledek by změna měla přinést.

Když už mluvíme o inovaci, co myšlenka na vytvoření nové počítačové hry ragby podobné té se slavným Jonahem Lomu pro mladší publikum. Kolik z toho je ve tvé vizi?

Ale možná za 10 let to ani nebude počítačová hra, ale třeba přímá interakce s obrazovkou nebo vám budou běhat nějaké holografické obrázky přímo v obýváku, co já vím. Snaha o objetí technologie a ragby nám musí přinést výhodu. Musíme o tom přemýšlet a oslovit fanoušky, mladé fanoušky, a to jsme neudělali. Pokud se podíváte na průměrného fanouška ragby, je to bílý muž nad 50 let. Kde jsou všechny ty řeči o globálním dosahu ragby?

Proč by se světové ragby mělo rozhodnout pro tebe?

Musíme ragby modernizovat a zajistit rovnější šance pro muže i ženy na celém světě. Miluji ragby a doufám, že budu moci začít se změnami.

O Autorovi

Redakce

Další články autora