Ještě k turnaji ŽiMeTu

18. září 2024 (14:50)

KlubovéNezařazenéZpravodajství

Turnaj U8 odehrálo pouhých 5 hráčů

Žilina 8. 9. 2024 (Ondřej Kubala) – Na oficiálně první ročník Žimetu ve Slovenské Žilině jsme v kategorii jeli pouze s 5ti hráči. Naštěstí byli domácí vstřícní a dohodli jsme se na hrách ve čtyřech tak, abychom měli jednoho hráče vždy na střídání. V kategorii U8 byl připraven soupeř Žilina Bears, se kterým jsme svedli celkem tři utkání.

Naše hry začali velmi slibně. První hra byla hlavně o rychlosti, kdy začínající strana většinou pokládala body. Po chvíli jsme však začali více bránit a pomalu jsme získávali „navrch“. Nutno dodat, že namísto toho, abychom určili styl a rychlost hry, tak se naši hráči snažili naladit na hru domácího soupeře.

V proběhlých utkáních byly dobře vidět jak naše, tak soupeřovy mezery, ze kterých se můžeme dále učit. Na naší straně šlo hlavně o pomalejší – defenzivní hru, nedokončená skládání a špatné krytí křídel. Dále jsme velmi málo tlačili na soupeře a dávali mu tak prostor pro rozběh. Na straně soupeře bylo větší množství vysokých skládek a her na zemi. Oba týmy měli nasazené některé úplné nováčky, kteří se ale pěkně zapojili a všichni ve hře spolupracovali.

Přibližně od poloviny druhé hry byla vidět na našich hráčích větší únava a soupeř dokázal více bodovat, což si potom udržel až do poslední hry. Na naší straně předvedl neskutečnou hru Filip Šafránek, který v druhé části zachraňoval vše co mohl a několikrát zabránil pokládání od soupeře. Ovšem pozadu nezůstali ani další hráči, jako Žofka Zemanová, která na svůj úplně první turnaj pěkně dokázala spolupracovat, byla rychlá a snažila se skládat.

Jelikož jsme hráli nesoutěžně, nebyly body počítány. Soupeř však měl přibližně od druhé části více položení a pohár si určitě zasloužil. Naši ale nepřijeli s prázdnou a přivezli si krásné medaile.

Je potřeba poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě turnaje, neméně potom rodičům, kteří měli pro děti připravené dobroty a pití, čehož naši hráči velmi rádi využili. Celý turnaj byl ve skvělé přátelské atmosféře a jsme velmi rádi, že jsme mohli být účastníky

TV RAJ

V kategorii U12 jsme postavili dvě družstva a obsadili 2. místo

Žilina 8. 9. 2024 (Petr Basel) – V kategorii U12 nakonec turnaj odehrála čtyři družstva, domácí Žilina Bears RC, RC Slovan United Bratislava a dvě družstva RC Havířov.

Vzhledem k hojné účasti havířovských hráčů jsme vytvořili dvě výkonnostně rovnocenná družstva.

V týmu Havířov A hráli v roji Jarda, Gabča a Mája, mlýnovou spojku Thori, útokovku Adrian, tříčvrtky Viky a Kryštof a na křídlech Seba a Nela. Střídající hráčky do útoku byly Ema a Natka. Trenér Petr.

V týmu Havířov B hráli v roji Boris, Jáchym a Kuba, mlýnovku Šimon, útokovku Mates, tříčtvrtky Filip a Anto. Na křídlech Jonáš a Vojta. Střídající hráči do útoku byli Tadek a Radek. Trenér Patrik.

V prvním utkání turnaje hrál Havířov B s domácí Žilinou. Projevila se opakující bolest našich týmů, kdy jsme zaspali úvod utkání, a Žilina si vytvořila postupné vedení 3:0. Pak se však naši hráči postupně dostali do utkání a nakonec převzali iniciativu. Zlepšenou hrou jak v obraně, tak i útoku se podařilo postupně vyrovnat na konečných 3:3.

Velmi podobný průběh mělo bohužel utkání Havířovského A týmu s Bratislavským Slovanem. Hráči Slovanu byli fyzicky výrazně vyspělejší, než naše družstvo a naši v prvním poločase jakoby se zalekli této převahy. V podstatě jsme vůbec neskládali a soupeř využíval individuálních průniků k postupnému navyšování skóre. Do poločasu bylo velmi nelichotivé 0:6. V poločasové přestávce jsme si hráči řekli, že musíme zapomenout na nevydařený první poločas a začít se prosazovat týmovým pojetím hry. To se nám opravdu podařilo a tým po přestávce začal hrát velmi kvalitně, kolektivně. Bylo vidět, že když se přestali bát urostlých soupeřů, tak jsme je herně dokázali výrazně převyšovat. Nakonec jsme druhý poločas vyhráli 4:0. V součtu jsme sice soupeři podlehli 4:6, ale druhý poločas naznačil, že jsme schopni hrát velmi kvalitně.

Hned po tomto utkání čekala na Havířov A domácí Žilina. Tým po menší pauze vlétl do zápasu stejně odhodlaně, jako do druhého poločasu se Slovanem. Kvalitní souhrou především roje si vypracoval vedení 3:1. Po poločase jsme přidali další položení a přes dvojnásobné snížení soupeře po individuálních chybách jsme kontrolovaně dovedli utkání do vítězného konce 4:3. Rozdíl mohl být větší, nebýt několika opět individuálních chyb při zakončení.

Poté se utkal se Slovanem i tým Havířov B. Vývoj utkání byl velmi podobný jako v případě prvního havířovského týmu. Soupeř využíval svých fyzických parametrů a vytvořil do poločasu vedení 5:1. V druhém poločase se havířovský tým opět začal prosazovat aktivnější a kolektivnější hrou a nakonec dosáhl stejného výsledku, jako havířovští spoluhráči, tedy 4:6.

A protože v předposledním utkání turnaje podlehla domácí Žilina Slovanu, tak poslední utkání mezi Havířovem A a B bylo soubojem o celkové druhé místo v turnaji. Zápas byl veden v odhodlaném, ale přesto přátelském duchu. Bylo vidět, že hráči a hráčky na obou stranách se snažili využívat znalosti soupeře. Po celkově pohledném rugby se nakonec z vítězství radoval tým Havířov A.

Celkově tedy turnaj vyhrál Slovan Bratislava, druhý skončil Havířov A a na děleném třetím místě se umístily týmy Havířov B a domácí Žilina.