Probíhající ME rozdělilo špičku na dvě skupiny
12. února 2025 (20:07)
(Karel Gaman) – Když se podíváme na výsledky prvních dvou kol letošního mistrovství Evropy, ten rozdíl přímo bije do očí, první dva týmy každé ze dvou skupin vyhrávají o parník. V ragby není možné, co se přihodilo fotbalistům Řecka v Pireu v roce 2014, že je Faerské ostrovy v kvalifikaci na Euro 2016 porazily 1:0. Ve světovém žebříčku 108. Šalamounovy ostrovy by určitě neporazily třeba desátou Itálii, nebo náš národní tým by zcela jistě neporazil Austrálii, když v roce 2005 v období startu v 1. divizi ME, kdy náš nároďák hrál například vyrovnaně s Portugalskem (13:19), ale už dostával nakládačky od Gruzie (10:75), prohrál v exhibičním utkání v Praze s týmem Super Rugby Waratahs z Nového Jižního Walesu 3:94.
Pohled na výsledky a tabulky obou skupin mistrovství napovídá, že se evropské ragbyové federaci Rugby Europe spojení nejlepších osmi týmů Evropy příliš nepovedlo. Mezi Gruzií, Španělskem, Portugalskem a Rumunskem a ostatními týmy je jasná dělicí linie a velký až propastný výkonnostní rozdíl. Lepšící se Nizozemsko se nevyhnulo těžkým porážkám s Gruzií a Španělskem, spolu s Belgií, Německem a Švýcarskem, jež si zapsalo smutný rekord v podobě porážky 0:110 s Gruzií (snímek níže), která mu nasolila 16 pětek, patří jasně do druhé divize.
Gruzie patří do skupiny nejlepších světových a evropských týmů, momentálně drží 11. místo ve světovém rankingu před Walesem a Japonskem, ale je také dost daleko před svými soupeři z mistrovství Evropy a současně kandidáty na postup na RWC 2027 šestnáctým Portugalskem, 18. Španělskem a 20. Rumunskem.
Jistě by Gruzíncům slušelo místo v Poháru šesti zemí, jenže to přes mnoho doporučení osobností jako je třeba Sir Clive Woodward, někdejší kouč Anglie, který své svěřence přivedl v roce 2023 k titulu mistrů světa, nebude v dohledné době možné. Six Nations podle prohlášení svých majitelů (2024) v průběhu příštích deseti let na systém sestupů a postupů rozhodně nepřistoupí, všichni zainteresovaní by výměnou Walesu Gruzií přišli o kupu peněz, a navíc pro velšské ragby by to byla smrtelná rána. Možná, že poslední nápady na rozšíření na Sevens Nations by časem mohly uspět.
Ale prozatím nehrozí, že by Wales nebo kterýkoliv jiný tým vypadl ze Six Nations a sestoupil do mistrovství Evropy, pokud by vůbec měl zájem takovou soutěž hrát. Zvláště, když World Rugby plánuje od roku 2026 vytvořit novou dvouletou soutěž World Rugby Nations Championship, které se zúčastní 12 týmů. Ze Six Nations Anglie, Francie, Itálie, Irsko, Skotsko a Wales a ze SANZAAR Argentina, Austrálie, Jižní Afrika a Nový Zéland. Dvě zbývající místa budou nejspíš přidělena Fidži a Japonsku.
To ovšem vzbudilo v Gruzii nevoli: "Jsme jedenáctí na světě, proč nám někdo nedá šanci?" Trenér Gruzie a bývalý mlynář Anglie Richard Cockerill nedávno v rozhovoru pro Planet Rugby řekl: "Nechceme charitu; chceme příležitost. Myslíme si, že jsme si to zasloužili.“
World Rugby Nations Championship bude mít také druhou divizi, ta má být zahájena příští rok. Do té se Gruzie určitě probojuje, protože do druhé divize postoupí 12 týmů, které se úspěšně kvalifikují na mistrovství světa 2027. Ovšem baráž mezi těmito dvěma soutěžemi, která rozhodne o postupu a sestupu, se uskuteční až v roce 2030 a vstoupí v platnost nejdříve v roce 2032.
Gruzie, která vyhrává ME nepřetržitě v řadě od roku 2017 (15 krát od roku 2008) tedy zůstane mimo evropskou elitu, určitě se soustředí na start v druhé divizi nové globální soutěže, ale bude muset hrát i mistrovství Evropy, a to po letošním pokusu bude muset Rugby Europe nejspíš změnit na čtyřčlennou elitní skupinu, třeba i s dvoukolovou soutěží, a druhou divizi pro Nizozemsko, Belgii, Německo a Švýcarsko.
O Autorovi

I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I
never found any interesting article like yours.
It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.