Jak šla léta ragbyové historie I.

5. května 2021 (01:53)

Ostatní

V náhledu: obrázek z publikace The Trivial History of Rugby

V době, kdy se toho v domácím a klubovém ragby mnoho neděje, se podíváme do historie ragby. V březnu jsme přinesli článek o 150. výročí od prvního mezinárodního utkání a dnes se podíváme na pár drobností okolo tohoto zápasu a také na další události. A jelikož máme letopočet 2021, podíváme se do historie po dekádách. Chceme tak alespoň trochu přiblížit některé události z historie ragby zvláště naší mládeži.

1871

První mezinárodní zápas mezi Skotskem a Anglií se hrál na Raeburn Place v Edinburghu 27. března 1871. Skotsko zvítězilo o jeden gól ze hry a jedno položení (try) s nárokem na kop na branku, tedy o jeden další gól. Angličané byli oblečeni stejně jako dnešní anglická reprezentace v bílém dresu se znakem červené růže. Skotská strana měla modrý dres a kriketové kalhoty. V té době se ještě mezinárodní zápasy nehrály a tento první se odehrál poté, co kapitáni pěti skotských klubů vydali v novinách The Scotsman výzvu anglickým klubům, kterou Angličané přijali. Kapitánem Anglie byli Frederick Stokes z Blackheath. Skoti byli vedeni F.J. Moncrieffem z Edinburgh Academicals.

Oba týmy v tomto úvodním zápase měly dvacet hráčů, rozdělených na 14 útočníků (rojníků), tří tříčtvrtek a 3 zadáků.

V tomto prvním mezinárodním zápase vyvolal kontroverzní pokus Skotska protesty Angličanů. Rozhodčí utkání – nebo jak se mu tehdy říkalo umpire – H. H. Almond později vyjádřil svou filozofii posuzování protestů slovy, že tým, který protestoval nejhlasitěji, se obvykle mýlil.

Hru sledovalo 4000 lidí. O utkání viz také článek „Uplynulo 150 od vzniku RFU a prvního mezinárodního utkání.“ 

 

Tři bývalí žáci Rugby School napsali v červnu 1871definitivní pravidla hry. Ta zakazovala okopávání holení a podrážení protivníků nohama.

1881

První mezinárodní zápas Anglie proti Walesu se hrál na Richardsonově hřišti v Blackheathu (londýnská čtvrt) 19. února 1881. Dva velšští hráči se nedostavili, takže narychlo sehnali dva univerzitní hráče velšského původu. Odklad začátku jim nijak neprospěl, Wales těžce prohrál o sedm gólů, šest pokusů a jeden dropgól k nule – 82:0 – podle dnešního bodování. Anglie odmítla nabídku Walesu na odvetu v další sezóně. Ještě zajímavost: hráči se převlékali v domě Princezny z Walesu.

Některé týmy prostě nezvládnou, když soupeř dosáhne položení. Během pohárové odvety v Llandeilo v sezóně 1881/82 hosty z Llanelli ohromilo, že domácí tým Llandeilo RFC se prostě sebral a odešel ze hřiště poté, co Scarlets skórovali a srovnali stav utkání. Hosté zůstali na hřišti až do plánovaného konce zápasu – a byli okamžitě vyhlášeni vítězi Poháru.

1911

Francie poprvé vyhrála v turnaji Five Nations (předchůdce dnešního Six Nations) 2. ledna 1911 v Paříži nad Skotskem 16:15. Bylo to jediné vítězství Francouzů za poslední čtyři roky.

Historický zápas se hrál bez nějakého Gastona Vareilla, ač byl do týmu Francie nominován. Cestou na zápas ho totiž ve vlaku přepadl hlad. Na zastávce v Lyonu Vareilles z vlaku vyskočil a šel si koupit sendvič. Nákup však trval trochu déle a mezitím mu vlak s francouzským týmem ujel. Vareilles tak zmeškal zápas a do reprezentace své země už nikdy nebyl nevybrán.

O Autorovi

Redakce

Další články autora