The Weather Channel

6.Krocan se vydařil
Út, 04.Květen 2010 v 11:09
Autor: Karel Gaman
6.Krocan se vydařil
Havířov 1.5.2010 (text a foto Karel Gaman) - Nepřihlásilo se sice žádné zahraniční družstvo, nakonec se nepřihlásily ani Mariánské Hory, které údajně již tým Old Boys postavily. Nakonec byl Havířovský krocan pojat jako benefice havířovských hráčů slavících v tomto roce životní výročí. K turnaji přijeli pražští Old Boys, hrál tým Moravskoslezských orlů složený z hráčů Olomouce, Zlína a Havířova. Třetí veteránské družstvo postavili domácí.

I když se hrála jen tři utkání, hrálo se na poměrně krátký čas 2 krát 15 minut a ukázalo se, že to bylo rozumné řešení. Všichni vydrželi se silami, nikdo se nezranil, hrálo se v poměrně vysokém tempu a ani neúčast zahraničních družstev neměla vliv na slušnou úroveň. Hrálo se také podle úpravy, kterou začínají praktikovat ve světě – položení se počítala jako 1 bod, po položeních se nekopalo na branku a podobně jako v sedmičkovém ragby po položení vykopávalo družstvo, které pokládalo.

Jako nejsilnější se ukázali domácí, kteří měli relativně nejmladší tým, ale jejich výhra v turnaji byla o fous, vyhráli jen díky jednomu položení navíc proti položením Old Boys Praha – domácí položili čtyřikrát, Old Boys Praha jen třikrát.

Herní úroveň byla skutečně velmi slušná, všichni hráli podle nejnovějších trendů, jen zpočátku moc neposlouchal míč, pořád měl tendenci padat z rukou na zem, nebo také létal spíš za hráče čekajícího na přihrávku, než před něho. Ale to byly jen drobnosti, horší bylo, že někteří hráči neovládají dostatečně pravidla a hráli velmi nečistě ve skrumážích, což silně rozhořčilo „Olafa“ Chomouckého z Vyškova, který hrál za OB Praha, hezky od plic provinilcům vynadal, málem že je nepoučil o správném chování ve skrumážích ručně.
 
Jak se hrálo
 
HAVÍŘOV – MORAVSKOSLEZŠTÍ ORLI 3:1 (1:0)
R.Kokinda 2, J.Uhlíř 1 – Pařízek 1
 
HAVÍŘOV – OLD BOYS PRAHA 1:1 (1:1)
Cihlář 1 – Prachař 1
 
OLD BOYS PRAHA – MORAVSKOSLEZŠTÍ ORLI 2:0 (1:0)
Prachař 1, Hrubý 1
 
Pořadí:
1. RC Havířov                        1  1  0    4:2    3
2. Old Boys Praha                 1  1  0    3:1    3
3. Moravian-Silesian Eagles  0  0  3    1:5    0
 
 
Zábava nakonec
Smysl veteránských akcí byl naplněn, pánové se proběhli, zabojovali si, a pak, když už měli hrdla vyprahlá, dali si nějaké to pivo i ostřejší nápoj a hlavně se po celý den - domácí i se svými rodinami - dobře bavili. Tak to konec konců chce i evropské veteránské sdružení EGOR, které razí heslo "Fun, Friendship, Fraternity and Family!" Tedy “legrace, přátelství, bratrství a rodina!”.

Kapitán týmu Havířova Radek Kloda s cenou pro vítěze

O krocana se vítězové podělili se všemi a pro každého bylo pečené kuřátko, ba i více kuřátek. A samozřejmě pivo. Toho se zvládlo 100 litrů a pochybělo. Harry Lebeda s Migem Murárikem, kteří skvěle zvládli obsluhu, museli ještě jeden sud koupit. Jídlo a pivo bylo ještě prokládáno štamprličkami a tak zábava běžela velmi dlouho a velmi družně. Mnozí zavzpomínali na staré dorostenecké časy sedmdesátých a prvoligové časy osmdesátých let s dřívějším členem klubu a nyní hráčem OBP Zdeňkem Zatloukalem, který přijel i se svou paní.
Old Boys Praha

Ale jídlu, pití a zábavě předcházel akt předávání dárků oslavencům. Každý z nich dostal od klubu pamětní list – dekret, kterým byl podle věku pasován na „Mírně pokročilého ragbistu,“ nebo na „Zvláště pokročilého ragbistu.“ Oslavenci pětačtyřicátníci – prezident klubu Roman Čmiel a Jirka Kuchařík se museli spokojit s dekretem, který je pasoval na mírně pokročilé ragbisty, zatímco padesátníci Radek Fric, Milan Murárik a Jirka Heczko (ten se nemohl dostavit), mají dekret, který říká, že už jsou zvláště pokročilí ragbisté. Gratulací a dárků se oslavencům dostalo i od pražských a olomouckých veteránů.
Roman přijímá gratulaci a dárek od prezidenta OB Praha Jirky Liverse