The Weather Channel

Laco shrnuje činnost MSO za letošní rok
So, 28.Listopad 2009 v 14:45
Autor: Vladimír Smička
Zdar pánové,
pomalu nám končí léto a to je znamení, že nám za chvíli začne podzimní sezona. Dříve než vám sdělím podzimní program, shrnu jarní část roku 2009. Jelikož není žádný klub na Moravě schopen postavit dlouhodobě mužstvo veteránů, již minulý rok jsme se rozhodli vytvořit obdobný tým jakým je v Čechách Old boys Praha. Původní název z roku 2008 “All Stars Moravia“ byl letos nahrazen názvem: “Moravskoslezští Orli“ (Moravian-Silesian Eagles). Do tohoto společenství se přihlásili hráči z Havířova, Olomouce, Zlína a jeden hráč z Přelouče. K dnešnímu dni byl vydán dres s číslem 41 a to je také počet členů a hráčů. První akcí roku 2009 byl tradiční turnaj v Havířově – “Havířovský krocan“. Na tomto turnaji se mužstvo sehrávalo a připravovalo se na hlavní jarní událost – zájezd do Německa. Ve velmi špatném počasí jsme skončili při účasti čtyř týmů na druhém místě. Turnaj vyhrál záložní tým Orlů – Old Boys Morava, třetí skončil tým z Polska a čtvrtí Old Boys Praha.
MS orli vs Old Boys Praha na Havířovském krocanovi

Začátkem června „odletěli“ Orli na mezinárodní turnaj do Rottweilu. Na cestu dlouhou 1000 km vyjela i osmička oldboysáků z Olomouce. V malebném městečku ležícím v půli cesty mezi Stuttgartem a Bodamským jezerem jsme strávili tři slunečné dny mezi ragbyovými přáteli z osmi mužstev ze šesti zemí. Domácí dělali vše možné i nemožné (pochopitelně, dělal by to každý), aby se dostali se svým týmem co nejvýše, a tak do jedné skupiny nalosovali loňské finalisty z Prahy – Francouze a výběr Ukrajiny. Samozřejmě jsme v této elitní skupině nemohli chybět ani my a s námi výběr Berlína a okolí. První zápas na rozcvičku-chrabří kozáci - Šedí vlci z Ukrajiny. Prohra 4:0 (na pětky, položení 1 bod, stejně jako u žáčků) a 6 (z 20) zraněných hráčů. Dohráváme ve 14-ti. Jak se později ukázalo, byl to nejlepší výsledek uhrátý na turnaji s těmito zvířaty (myslím vlky). Další zápas bez zraněných hráčů s Francouzama – dostáváme pořádně za uši a je jasno, že na tomto turnaji žádnou velkou díru do světa neuděláme. Další den poslední zápas ve skupině s Berlínem. Hrajeme doplněni o kamarády z Prahy o poslední místo a hlavně o svou čest. Po velké bitvě vyhráváme 3:2 položením asi minutu před koncem. Obdobně se vede i hráčům z Prahy-OBP a tak nemilosrdný los si s náma hraje dál. O 5-6 místo hrají MS orlové s OBP. Na obou stranách se sčítají zranění a po chvíli je jasno, že nejsme schopni toto utkání odehrát. Nastupujeme tedy alespoň k pozdravu, každý tým předvede svoji „HAKU“ a už se těšíme na závěrečnou recepci. Ta probíhá v přátelské atmosféře v režii francouzských muzikantů. Celkově velmi vydařený zájezd, škoda, že nás nejelo víc.
Orlové na turnaji v Rottweilu

 
Při zpáteční cestě jsme samozřejmě nezapomněli na tradici – přivítat nováčky, hráče, kteří byli poprvé na zájezdu v dresu veteránů. V ptačím hnízdě bylo dost plno ,na přijímání čekalo celkem šest kousků. Pro zbývající dva staré (služebně) Orly čekal nelehký úkol – najít vhodnou louži, kaluž, stoku no prostě něco, kde by se mohli naše orlí mláďata okoupat. Nakonec se vše zdařilo na poslední chvíli těsně před našima hranicema a křest mohl proběhnout v krásném bahnito-písčitém „jezírku“ u hlavní silnice.
Tradiční vítání nováčků – koupání ptáků (orlích)
 
Další a zároveň poslední jarní akce nás čekala hned týden po návratu z Německa v Praze. První ročník „Staropražské šunky“. Účast – šest týmů: M-S Orli, OB Praha, Praga, Madrid, Mantova a Řím. 1.zápas – porážíme špageťáky z Věčného města, 2.zápas – prohra s pozdějším vítězem, velice silnou Pragou. Hrajeme o třetí místo a zase s ........OBP. Tentokrát už hrajeme a slavíme výhru, třetí místo i pohár. Bohužel nás jede zase málo. Je to škoda, protože se hrají výborné zápasy, po kterých nás druhý den všechno bolí a to je znamení,že ještě žijeme a můžeme hrát.
Orlové v Praze na Spartě na turnaji Old Prague Ham


 
Kromě akcí, které Laco popisuje výše, hráli 31.srpna někteří MS orli jako hosté i v benefičním utkání OB Praha proti veteránům Tatry Smíchov
Foto: Petr Skála

Další akcí bylo utkání v Krakově s Poland Old Boys, kdaž sešlo z plánovaného turnaje, kterého se měli původně zúčastnit i Gray Volves ze Lvova. MS Orli vyhráli 6:4 na pětky. S Krakovem, nebo spíše s regionem Malopolska a se Lvovem máme nepsanou dohodu o turnajovém okruhu (Havířovský krocanna jaře a turnaj ve Lvově v září plus turnaj v Krakově v říjnu), ale zatím se ještě celý okruh nepodařilo uskutečnit. Snad některý rok v budoucnu.
Old Boys Poland a MS orli v Krakově
 
Benefice v Olomouci nebyla akcí MS orlů, ale protože mezi hosty byli i hráči jiných klubů, uvádíme Lacovu zprávu také:
 
Olomoucká benefice
Benefice Ivan 65, Dušan 55, Laco 45
Olomouc 31.10.2009 - Tak jsme se jako kompletní tým opět sešli po čtyřech letech. Tentokrát při 3.slivovicově-tvarůžkovém setkání, které se konalo jako benefice Kvašňáka-65, Žavéra-55, Laci-45. Na hřiště vlétlo 25 olomouckých orlů !!! a dva pozvaní hosté z Havířova. Celkem 27 hrychtivích mládenců ?! Soupeřem nám byli tradičně naši přátelé-Old Boys Praha. Hostů přijelo 26 a tak to spolu s našima hráči i nehráči vypadalo na slušnou svatbu. Dle mého odhadu přišlo 70-80 kousků.
Sestava:
Řihák, Dopita, Valch - Šívr, Hladík - Hányš, Grmela, Václavík - Forster, Pala - Fišara, Smička, Čmiel, Václavík - Vachutka Střídali: Hladík, Pospíšil, Beneš, Absatz, Pařízek, Horák, Neuman, Šimek, Dub, Baiza, Bártek, Puščizna
Body: Smička 15, Pala 5, Beneš 5, Vachutka 5, Fišara 5, Šimek 5

Úvod utkání obstaralo předávání „voňavých“ tvarůžkových medailí soupeřům a poté jejich tradiční HAKA. Samotné utkání rozebírat nehodlám, myslím si , že výsledek je pro hosty vzhledem k předvedené hře příliš krutý. Zvlášť ve druhé třetině (hrálo se 3x20 min) předváděli výbornou hru rojem. Po dvou třetinách byl stav 20:10. Jediným stínem zápasu bylo zranění Zbyňka (kolenní vazy), které jej minimálně na půl roku vyřadí ze hry. Přeji rychlé uzdravení,příští rok nás čeká náročný program !!!
Po náročném utkání přišlo na řadu zasloužené občerstvení a hlavně 1. ročník Rugby koštu. Ke koštování bylo připraveno 30 lahví domácí pálenky, které do soutěže darovali členové RC Olomouc. Každý z příchozích se mohl (MUSEL!!!) zapojit do soutěže, která spočívala v tomto: ochutnat a poté určit z jakého ovoce (možná i zeleniny a nevím z čeho ještě((kromě asfaltu,ten teče pomalu)) ) je pálenka vypálená. Vítězem se stává ten který bude mít nejvíc správných odpovědí a hlavně BUDE NA ŽIVU !!! První cena byla placatice pravé domácí ořechovky.
Rugby košt měl dvě hlavní motta,kterými se většina zúčastněných řídila:
1. Nad alkoholem nejde zvítězit, jen Moraváci remizovali
2. Alkohol je metla lidstva, proto pijme, aby bylo všude čisto
 
100 let Zdeňka Slámy
Naposledy se MS orli sešli v nepříliš vysokém počtu na listopadovém turnaji k uctění památky výrazné osobnosti českého ragby a pedagoga Zdeňka Slámy, který by se letos dožil 100 let. Dáme opět slovo Lacovi:
 
Před týdnem na akci v Olomouci slíbila spousta lidí (někteří i za souhlasného přikyvování svých drahých poloviček), že určitě pojedou a nový pohár dovezeme domů. Bohužel opět skutek utek. Někteří se omluvili dopředu, někteří na poslední chvíli, no a někteří se na nějakou omluvu přeci můžou z vysoka vy...t, že jo. Už mě vážně nebaví večer před odjezdem obvolávat a přemlouvat lidi, aby si jeli zahrát.
 
No a tak vyrážíme do hlavního města ve čtrnácti (Ašan už na nás čeká na místě). Naštěstí přijel i jeden nadšenec ze Zlína (Dan) a tak si chvíli myslíme, že budeme mít i na střídání. Bohužel jen do té doby, než jednomu z nás (raděj nejmenuji) nějaký(-á) anonym zavolá, že ve vlaku nechal svou ledvinu (látkovou na zip) a tudíž se musí vrátit na nádraží.
 
MSO-ARC Iuridica 5:15
Z časových důvodů po krátké rozcvičce nastupujeme k prvnímu utkání proti domácím. Ač ve značně kombinované sestavě (nemáme útočníky) začínáme ve velkém stylu a celý první poločas nepouštíme soupeře na naši půlku. Většinu času hrajeme v soupeřově 22-tce a pouze svou negramotností nepokládáme body. Každá naše akce, i přečíslení 4-1,3-1, končí úplně stejně-předhozem. Troufnu si říct,že i naši nejmenší žáci by minimálně třetinu akcí zakončili položením. A jak to bývá, stačila jedna chyba a soupeř utekl a položil. Ve druhém poločase jsme po rychlém rozehrání TK sice vyrovnali, ale po špatném vybíhání a skládání dvakrát inkasujeme. Po katastrofálním výkonu prohráváme 5:15.

OB Praha - MSO 10:15
Po krátké přestávce nastupujeme k dalšímu zápasu proti OBP. Soupeř nastupuje ve zcela jiné sestavě, než v jaké se představil před týdnem v Olomouci. Čeká nás boj o každý metr hřiště. Naštěstí více bojovností než ragbyovým umem nedovolujeme soupeři přepsat historické tabulky a opět jej porážíme. Bohužel přichází i několik zranění a tak musíme prosit o hráčskou výpomoc domácí hráče - DÍK !!! Musím se zde také pozastavit nad výsledkem. Pořadatelé uvádí naši výhru 15:10, ale já jsem přesvědčen o tom, že konečný výsledek byl 10:5, když obě naše pětky dala naše nová tříčtvrtka – David Walch. Jen tak dále. Jelikož pořadatel má vždy pravdu, budu dále uvádět výsledek 15:10.
Útočí Orel Lumír Cihlář podporován Petrem Kolářem (zpívat moc neumí...) za odborného dohledu mé maličkosti
 

Po tomto zápase přichází rychlé občerstvení ve formě pivečka, vínka, výborného gulášku i obložených mís.Myslím, že někdo stihl i panáčka. VELKÉ DÍK POŘADATELŮM. Bohužel musíme na vlak a tak odcházíme ještě před vyhlášením výsledků. Cesta je daleká.......!

10. Připomínky: Jako již tradičně musím napsat, že je velká škoda, že nás nejelo víc. Všichni by si měli uvědomit, že odehrát několik těžkých zápasů bez možnosti vystřídání velmi zvyšuje možnost zranění, což se potvrdilo i v Praze. Jsem přesvědčen, že kdyby nás bylo o dva,tři víc, bez problémů bychom vyhráli tento turnaj. Tak snad příště!
 

 

Celkový přehled výsledků Moravsko-slezských orlů v roce 2009

Havířovský krocan
MSO – Old Boys Morava 7:20
MSO – Old Boys Praha 14 : 0
MSO – Old Boys Poland  7 : 7
7th G.Holek Cup
MSO – Gray Volves Lviv - Ukrajina 0 : 20
MSO – Aix Entriques - Francie 5 : 55
MSO – Brandenburg-Berlín - Německo 15 : 10
Old Prague Ham
MSO – Old Rugby Roma - Itálie 15 : 0
MSO – Praga 0 : 10
MSO – Old Boys Praha 15 : 5
Ostatní
Krakov - Poland Old Boys - MSO 20:30
Chrášťany: MSO – ARC Iuridica 5 : 15 
Chrášťany: MSO _ OB Praha 15:10
 
Sourn
Země výhry remízy porážky
Čechy 3 0 1
Morava 0 0 1
Polsko 1 1 0
Ukrajina 0 0 1
Francie 0 0 1
Itálie 1 0 0
Německo 1 0 0
Celkem : 12 zápasů - 6 výher – 1 remíza – 5 proher, skore 128 : 172
 

 
               georgholekcup