So, 21.Duben 2018 v 19:45
Autor: Karel Gaman / ps
Vítězná reprezentace

Česko poráží Moldavsko 35:21

Čeští reprezentanti nabývají zápas od zápasu větší sebevědomí, bylo to vidět na výkonu týmu proti poslednímu týmu divize Rugby Europe Trophy Moldavsku. Když vezmeme v úvahu, že to je teprve třetí výhra ze sedmi zápasů s tímto soupeřem, je výhra o to důležitější. Ovšem podstatnější a z hlediska další perspektivy týmu mnohem důležitější je, že tým předvedl skvělý a kompaktní výkon. A třebaže kapitán reprezentace Vojtěch Havel není příliš spokojen a mluví o velkých chybách, těch chyb, zvláště pak fatálních, zase tak moc nebylo, vlastně byly jen dvě, jednu má na svědomí roj, druhou zadní řady.

Česko - Moldavsko  35:21  (6:7)

Body: Pantůček 25 (2P,3KP,3TK), Žalud 10 (2P) - Adam 11 (1P,3KP), Morosanu 5, Diacon 5 * Pětky 4:3 * Rozhodčí: Brown, Kenny a Hollins (všichni Skotsko) * Diváků:400.

Poměrně dlouho se oba týmy oťukávaly, hned od začátku však bylo jasné, že na rozdíl od zápasu třeba se Švýcary, nebude dominovat náš roj. Na druhé straně překvapil a potěšil výkon zadních řad, přes určité technické problémy jak v přesnosti přihrávek, tak ve zpracování. Agresivita a důrazný tah útočníků dopředu dělal moldavským obráncům zjevné problémy. Už jenom fakt, že všech bodů dosáhli hráči zadních řad a naši rojníci tentokrát vyšli naprázdno, mluví za všechno.

Jakub Žalud pokládá jednu ze svých dvou pětek               Foto Petr Skála

Tím ovšem není řečeno, že by naši rojníci hráli špatně, své si uhráli, vlastní mlýny a autová vhazování neprohrávali a zásobovali útočnou řadu míči. Zvládli hru v seskupeních, problémy však měli s mauly, které hosté dokázali zadržet a rozrušit.

Ovšem to, co platí o výkonu našich zadních řad, platí o výkonu těžkého roje hostů, se zadržováním jejich postupů měli naši rojníci hodně práce. Ve 23. minutě položil pilíř Sergiu Morosanu, který hraje za Rugby Udine, naši neodolali tlaku moldavských rojníků a Morosanu (125 kg) prorazil. Také druhá pětka, kterou položila ve druhé půli útokovka Mihail Diacon, jde na vrub moldavských rojníků, pětka padla po dlouhém a těžko zadržitelném dobývání našeho brankoviště.

Zmíněné technické problémy ovšem nebyly jen na naší straně, také soupeř ztrácel míče a také vyprodukoval mnohem více přestupků, hlavně při hře v seskupeních, než český tým. Zadní řady Moldavanů se blýskly účinnou akcí jen jednou, když po naší ztrátě míče při vynášení z obranného území překvapili naše útočníky rozehrávkou na zavřenou stranu, ti nestihli útočící hráče složit a zadák Adam prolétl po křídle až pod naši branku.

Všechny pětky našich útočníků padly po propracovaných kombinacích a razantních průnicích, ovšem nejhezčí má na „svědomí“, Martin Cimprich, po jeho geniálním přehození dvou obránců na volného Jiřího Pantůčka padla naše bonusová pětka v 79. minutě. Pětce předcházela akce trvající nepřetržitě minutu a 10 vteřin od autového vhazování s nevídanou kombinací se šesti fázemi a perfektní podporou a 18 přihrávkami.

Foto Ondřej Kloda

Možná právě takové akce měl na mysli kapitán Vojtěch Havel, když hovořil na závěr utkání, že právě takto měl tým hrát v první půli, aniž se to podařilo realizovat.

Nicméně druhý poločas, přes určitý výpadek mezi 56. a 65. minutou, kdy Moldavané nebezpečně stáhli náš náskok z 23:7 na 23:21, byl zcela v moci českého týmu, organizací hry a dynamičností zcela jasně soupeře překonal.

Řekli po utkání

Po utkání naše reprezentanty vyzpovídal spolupracovník našich webových stránek Petr Skála

"Nehráli jsme sice proti Moldavsku moc dobře, dělali jsme velké chyby, ale vyhráli jsme a to se počítá. Za ten rok, co hrajeme tuto skupinu, se udály velké změny. Na hráčích je vidět, že mají velkou odpovědnost něco v kolektivu dokázat," řekl po utkání kapitán českého týmu Vojtěch Havel.

"Při tomto utkání jsem si sáhl na dno svých sil zejména při pokládaných pětkách," přiznal autor 25 bodů českého týmu Jiří Pantůček.

"Mám z utkání dobrý pocit, za reprezentaci jsem ještě nedal dvě pětky v jednom utkání a proti Moldavsku se to tak sešlo, že jsem je dal," byl spokojený po utkání útočník Jakub Žalud.