Collapse Statistika
Přístupy:
Aktuálně je zde: lidí
Collapse Ragbisté roku 2017
 

Collapse Nabízíme
Půjčování vlajek
10 Kč/den
Collapse Bazar - prodám
Tyto nové kopačky a mnoho dalších věci nyní najdete v rubrice 
Collapse Neschází ti něco?
The Weather Channel

Nemluvte s hráči!
Pá, 02.Březen 2018 v 17:54
Autor: (gak)

Nemluvte s hráči!

 
 
(Z britských zdrojů) - Rozhodčí, kteří byli delegováni na zápasy Six Nations, dostali instrukci, aby zamezili vykecávání se hráčů ve fotbalovém stylu a dostali další pokyny ke sjednocení posuzování přestupků na dvou schůzkách, z nichž první se zúčastnili i trenéři týmů Six Nations a na druhé se hrací komise radila s rozhodčími dokonce na letišti Heathrow. Začínají se totiž množit pokusy hráčů vyjasňovat si s rozhodčími jejich verdikty.
 
Schůzka byla "vysoce pozitivní a konstruktivní," shodli se trenéři a rozhodčí a uznali, že mají zodpovědnost za zachování pozitivního přístupu ke hře a dodržování pravidel, stejně jako udržení konzistentního přístupu k trestání přestupků.
 
Rozhodčí byli vyzváni, aby neváhali udělovat žluté karty za „neposlušnost“ hráčů třeba při otálení vzdálit se 10 metrů při trestném kopu. Rozhodčí nesmějí připustit, aby se po fotbalovém vzoru s nimi kde kdo okecávaval jejich verdikty a mají důsledně dbát na dodržování pravidla, že s rozhodčím může mluvit jen kapitán.
 
Chvályhodný je pokyn, aby rozhodčí trestali hráče, kteří gestikulují, že by měli soupeři udělit žlutou kartu, sankce by naopak měla postihnout tyto hráče. Diskuse se vedla o jednotném přístupu k řízení utkání s důrazem na udržení stability mlýna, dodržování pravidel o postavení mimo hru, skládání a hře v rucku.
 
 
Na příklad mlýnovkám nemá být povoleno lovit míč někde pod hromadou hráčů v rucku, maximálně si míč mohou vyhrábnout nohou, nebo hrát až na pokyn rozhodčího: „hraj, míč je venku,“ což umožňuje rovněž soupeři pokusit se míč získat.
 
Trenéři byli také na schůzce informováni, že rozhodčí nebudou tolerovat chyby ve mlýnu, zvláště předčasný tlak nebo tlak mimo osu mlýna. Účastníci se shodli, že za udržení stability mlýna, existuje kolektivní zodpovědnost. Rozhodčí se mají soustředit také na zmenšování prostoru pro útočící tým obranou, která se nenápadně posunuje dopředu, zvláště při autových vhazováních.
 
 


 
 

Mlýnovky soustavně porušují pravidla

 
Snaha Rugby World neustále inovovat pravidla, je rozhodně chvályhodná, nehrozí, že se hráči naučí některé pravidlo zneužívat. Ostatně již kdysi dávno prohlásil jeden ragbyový činovník: "Pravidla se stále musejí přizpůsobovat tomu, že hráči vždy najdou nějakou fintu, jak je přelstít." Přesto je ve hře několik situací, kdy hráči evidentně pravidla porušují, ale rozhodčí, snad v zájmu kontinuity a spádu hry, přivírají ba i zavírají oči.
 
Jednou z takových situací je vhazování do mlýna, kdy už tak mají mlýnovky se svou „nedotknutelností“ ohromnou výhodu proti historickým dobám, kdy ofsajdovou čárou byl míč ve mlýně a rváčci se mohli odvazovat, a jak soupeřova mlýnovka, tak oba rváčci jen číhali, aby mlýnovku zadupali do země. Takže přestože mlýnovky mají a mohou vhazovat do mlýna ze své poloviny uličky, vhazují šikmo do druhé řady. Jen jeden rozhodčí to zatím Six Nations trestal, ale bylo to jen v 1. kole.
 
 
Dalším problémem jsou situace před tzv. box kickem, který je mimochodem většinou produktem absence herní invence, bezradnosti. Mlýnové spojky si půl hodiny chystají míč, povolávají další a další rojníky k vytvoření hráze proti obráncům a vyvářejí nelegální obstrukční pásmo-zeď. Přitom je jasné, že ruck skončil okamžikem, kdy mlýnovka poprvé sáhla na míč, to znamená, že už byl za posledníma nohama rucku a tedy volný pro souboj o míč. Jinak přece mlýnovka nemohla míč brát do rukou, když nikdo nesmí do rucku sahat rukama! To vše za benevolentního přihlížení renomovaných rozhodčích, kteří nejen že mlýnovky netrestají, ale naopak varují a napomínají soupeře, kteří se chtějí legálně a regulérně zmocnit míče, který už je mimo ruck a mnohdy si za pokus míč sebrat vyslouží trestný kop.
(man)
Collapse Najít na stránkách
Collapse Partneři
Collapse Máme 50 let - klikni na logo
Collapse Rugby v TV
Collapse Podpořili naše projekty
Collapse Zveme vás
Collapse Přidej se k nám
Collapse Pozvánka pro veterány