Collapse Statistika
Přístupy:
Aktuálně je zde: lidí
Collapse Ragbisté roku 2017
 

Collapse Nabízíme
Půjčování vlajek
10 Kč/den
Collapse Bazar - prodám
Tyto nové kopačky a mnoho dalších věci nyní najdete v rubrice 
Collapse Neschází ti něco?
The Weather Channel

Francie: Novès v koncích?
Čt, 21.Prosinec 2017 v 15:52
Autor: (gak)

Francie: Novès v koncích?

 
Z francouzských medií
 
 
Je zřejmé, že francouzské ragby není už delší dobu v dobré kondici, nepomáhají ani změny trenérů. Ten poslední, Guy Novès, dřívější úspěšný trenér Stade Toulousain, pravděpodobně neustojí svou pozici po nevalných výsledcích. Vždyť jeho bilance od převzetí týmu v lednu 2016 je 7 vítězství, 1 remíza a 13 porážek a propad na 9. místo ve světovém žebříčku. Ve francouzských mediích se  Novesův neúspěch široce rozebírá a spekuluje se, že ho nahradí Jacques Brunel, který před nedávnem vedl italský národní tým. Prezident FFR Bernard Laporte rozhodne v nejbližších dnech.
 
 
 
 
Bernard Laporte chce záležitost ještě projednat se svým bývalým spoluhráčem v CA Bordeaux-Bègles Gironde a nyní viceprezidentem FFR Serge Simonem, který v posledních čtrnácti dnech problém trenéra a slabých výkonů národního týmu konzultoval s nejlepšími francouzskými hráči a také klubovými trenéry a prezidenty. Schůzku na téma kdo zaujme místo sélectionneura, budou mít čelní představitelé FFR příští středu. Už nebylo možné přehlížet sílící hlasy po změně na místě trenéra národního týmu.
 
Takže se nyní spekuluje o budoucnosti trenéra, představitelé FFR jsou zatím ve svých vyjádřeních dost rezervovaní, protože oficiálnímu stanovisku bude předcházet formální setkání s Guy Novèsem, ale předpokládá se, že federace Novèse uvolní a spekuluje se také, kdo by mohl zaujmout jeho místo. Potenciálních kandidátů je více, padají jména jako Pierre Mignoni, Franck Azéma nebo Patrice Collazo z La Rochelle a dokonce Xavier Garbajosa, bývalý hráč národního týmu, který však nemá žádné trenérské zkušenosti. Nejčastěji se však spekuluje o Jacquesi Brunelovi, manažerovi Union Bordeaux Bègles, byť ten tvrdí, že s ním zatím nikdo nemluvil.
 
 
A tady se Novesovi tak nějak vrací jeho někdejší kritika mnohem úspěšnějšího Marka Lievremonta (Grand Slam v Six Nations v roce 2010 a 2.místo na mistrovství světa 2011) z rozhovoru pro Sport24 po porážce Francie od Itálie v březnu 2011:
 
Jaký je váš pocit po historické porážce Bleus v Itálii?
Musíme mluvit s lidmi okolo mužstva, realizačním týmem, oni jsou viníky, ne hráči.
 
Myslíte si, že Marc Lievremont je stále muž na svém místě?
To není otázka pro mne, zeptejte se lidí, kteří si mysleli před čtyřmi léty, že je to pravý muž pro toto místo. Tam to začalo. Měli předvídat, dívat se jak je zkušený, co umí, jaké má dovednosti. Před čtyřmi lety se začalo stavět na mladých hráčích a považuji za absurdní si dnes na tyto hráče stěžovat.
 
Výhradní odpovědnost je na těch, kteří dali realizačnímu týmu důvěru?
Odpovědnost je na těchto lidech (poznámka red.: zejména pak na prezidentovi FFR Bernardovi Lapassetovi). Marc Lievremont a jeho kolegové v realizačním týmu nenašli přirozeného vůdce výběru. Proto se ptám, zda je to muž na svém místě.
 
 
Ovšem Damien Traille, bývalá tříčtvrtka Biarritz Olympique a Francie, který vloni ukončil aktivní činnost, je přesvědčen, že změna trenérů nevyřeší problémy francouzské XV: „Guy Noves není sám, je zde také realizační tým,“ řekl v rozhovoru pro list Dauphine, "když tam byli Marc Lievremont nebo Philippe Saint-André, také se říkalo, že to chce Novèse, teď, když ho máme, to není lepší. Problém nemusí vždy být v trenérovi."
 
A Traille pravděpodobně udeřil hřebík na hlavičku, už dlouho totiž sílí hlasy, které upozorňují na to, že klubová politika je ve Francii příčinou všech trablů, v Top 14 převládají cizinci a mladí francouzští hráči nemají kde růst a získávat zkušenosti. Top 14 sice skvěle vydělává, vždyť prosincové valné shromáždění Ligue Nationale de Rugby, které řídí profesionální ragby ve Francii, schválilo finanční bilanci NRL za sezónu 2016-2017 se ziskem 136 milionů eur, přičemž 74 milionů zaplatil Canal+, který má exkluzivitu pro vysílání Top 14. Ze 136 milionů šlo do klubů skoro 104 milionů eur. A takového výsledku by kluby bez zahraničních superhvězd s čistě francouzskými hráči zcela jistě nedosáhly.
 
Collapse Najít na stránkách
Collapse Partneři
Collapse Máme 50 let - klikni na logo
Collapse Rugby v TV
Collapse Podpořili naše projekty
Collapse Zveme vás
Collapse Přidej se k nám
Collapse Pozvánka pro veterány