Collapse Statistika
Přístupy:
Aktuálně je zde: lidí
Collapse Ragbisté roku 2017
 

Collapse Nabízíme
Půjčování vlajek
10 Kč/den
Collapse Bazar - prodám
Tyto nové kopačky a mnoho dalších věci nyní najdete v rubrice 
Collapse Neschází ti něco?
The Weather Channel

To tu ještě nebylo - výstava o ragby
Út, 26.Září 2017 v 19:44
Autor: Karel Gaman

To tu ještě nebylo - výstava o ragby

 
Text a foto Karel Gaman
 
 
Ostrava 26.9.2017 - Včera byla slavnostní vernisáží zahájena výstava, jaká nemá v Česku obdoby, Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu Historického muzea, které je jednou ze součástí Národního muzea, připravilo výstavu Ragby, hra síly, odvahy a bojovnosti, která je průřezem historie ragby světového a českého a je také částečně připomenutím 70 let ostravského ragby a 50 let ragby havířovského, kterému je věnována vstupní chodba muzea.
 
 
 
Na přípravě výstavy, kterou připravila kurátorka trojrozměrné sbírky tělesné výchovy a sportu Historického muzea Mgr. Šárka Rámišová za spolupráce Ostravského muzea, České ragbyové unie, některých klubů a také řady jednotlivců, kteří svá memorabilia zapůjčili pro výstavu nebo darovali Národnímu muzeu do stálé sbírky.
 
Výstavu otevřela krátkým proslovem ředitelka Ostravského muzea RNDr. Jiřina Kábrtová, která zdůraznila, že výstava začíná v Ostravě nejen jako výstava na počest devadesátin českého ragby, ale také jako oslavu sedmdesátin ostravského ragby. Promluvil rovněž ředitel Historického muzea Mgr. Marek Junek a Mgr. Šárka Rámišová, která poděkovala všem, kteří se na přípravě výstavy podíleli, zvláště připomenula Juraje Rázgu, který na přípravě spolupracoval od samého počátku, a poděkovala všem, kteří spolupracovali. Grafický design je dílem ostravského ragbisty a grafika Jana Bujáka a jeho spolupracovníků z ostravského studia Upgrade.
 
 
Výstava se dá rozdělit do několika bloků, první je věnován vzniku ragby, další část je věnována vzniku českého ragby, zvláště pak Ondřeji Sekorovi, který se o vznik českého ragby nejvíce zasloužil. V klubovém bloku jsou pozoruhodné artefakty z kluboven a archivů našich klubů – ať už jde o historické dresy, kopačky, míče, plakáty. A také suvenýry z cest plastiky, talíře, štíty, vlaječky, odznaky. Pozoruhodná je expozice Jiřího Kotlového ze Zlína věnovaná známkové tvorbě a poštovním celinám s ragbyovou tématikou. Jeden kout je věnován Quadrugby neboli Wheelchair rugby a konečně další československému a českému ragby.
 
 
 
 
Samostatnou kapitolou jsou zdravice, od zdravice prezidenta ČSRU Pavla Chaloupky, který se sice zahájení výstavy nemohl zúčastnit, ale zastoupil ho člen sboru rozhodčích ČSRU Milan Haitman, po zdravice významných osobností společenského i politického života, které hrály ragby: Herce Petra Nárožného, zpěváka Janka Ledeckého, písničkáře Jarka Nohavici, politika Pavla Teličky a ředitele České televize Ostrava a bývalého sportovního novináře Tomáše Šiřiny.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Svou samostatnou expozici má ostravské ragby, vystavuje hlavně fotografie, plakáty a suvenýry ze zahraničních cest, ale má v expozici i audiovizuální projekci z utkání ostravských týmů.
 
 
 
 
Kromě artefaktů našeho klubu, které obsáhly jednu a půl vitríny v jednom z hlavních výstavních sálů, má náš klub svou expozici, která uvádí diváka do celé historie našeho klubu, ve vstupní chodbě Ostravského muzea.
 
 
 
Další fotografie: Zonerama
Collapse Najít na stránkách
Collapse Partneři
Collapse Máme 50 let - klikni na logo
Collapse Rugby v TV
Collapse Podpořili naše projekty
Collapse Zveme vás
Collapse Přidej se k nám
Collapse Pozvánka pro veterány