Collapse Statistika
Přístupy:
Aktuálně je zde: lidí
Collapse Ragbisté roku 2017
 

Collapse Nabízíme
Půjčování vlajek
10 Kč/den
Collapse Bazar - prodám
Tyto nové kopačky a mnoho dalších věci nyní najdete v rubrice 
Collapse Neschází ti něco?
The Weather Channel

Kylof je opět náš
Po, 02.Listopad 2015 v 18:52
Autor: Karel Gaman
Kylof je opět náš
 
Havířov 1.11.2015, Karel Gaman, foto Zdeněk Bernadt

Derby Sparty a Slavie o Kostel (Cup) inspirovalo před dvěma lety našeho sportovního ředitele Radka Klodu, aby se derby Havířova a Mariánských Hor hrálo rovněž o nějakou trofej a tak se hraje o symbol hornictví kylof. Ten náš pro ragbyové derby je nazván Slezský kylof. V nedělním třetím derby ho po roční přestávce znovu dobyl náš tým po výrazné výhře nad Mariánskými Horami 39:8.

Radka Klodu inspiroval náš bývalý internacionál a trenér Jan Macháček, který po návratu z Francie, kde hrál Top 14 za Clermont Ferrand, importoval pyrenejský zvyk hrát derby místních klubů „o Kostel“ a jako Slavista vyzval na souboj o Kostel Cup Spartu, a tak pražské týmy hrají o Kostel Cup od roku 2007. Náš Slezský kylof s krásně vyřezávanou rukojetí ještě nemá takovou tradici, hrálo se o něj teprve potřetí. První derby o Slezský kylof vyhráli naši 15.září 2013 33:24, odveta na jaře 2014 byla pro nás o to smutnější, že výhra Mariánských Hor 31:14 znamenala ztrátu našich nadějí na návrat do extraligy.
Kapitán týmu Lukáš Macháček s trofejí


Blýská se na časy?
     
Po pravdě řečeno nebyl to žádný super zápas, na to v něm bylo příliš mnoho technických chyb, přestupků proti pravidlům a někdy netaktických řešení, také dost hluchých míst, kdy se nehrálo zrovna s nasazením, ale to byl odraz kondice hráčů obou týmů. Na druhé straně jsme byli svědky dlouhých úseků velice krásné hry s kombinacemi jak z mistrovství světa (že by to hoši odkoukali?). Ovšem je třeba mít na paměti, že vysoké vítězství není odrazem schopností našeho týmu, je to spíš smutný ukazatel momentální formy našeho soupeře.

Měli jsme o osud zápasu dost obavy, Ostrava soutěž skvěle začala – vždyť porazila dva favority, momentálně vedoucí rezervu Pragovky a vítěze uplynulého ročníku 1. ligy Přelouč – ale v dalších kolech ztrácela, a s kým si měla spravit chuť a vrátit se ke svému standardu, když ne s posledním týmem tabulky? Naštěstí se ukázalo, že naopak je to náš tým, který se začíná vracet ke své dřívější hře.

Začátek tomu ovšem nenasvědčoval, Mariánské Hory začaly tlakem a pokusem o kop k následování do brankoviště, ale to si naši zadáci pohlídali a míč přiklepli. Pár minut nato už se obraz hry začínal měnit, vyrovnali jsme hru, začali více získávat míč i území a přišla šance, Ondra Kloda ji však neúspěšným trestným kopem proti brance nevyužil.

Šanci však o dvě minuty využil Radek Harenčák, kterému po chybě Ostravských a ztrátě míče vytvořil prostor svým průnikem do hloubky obrany Petr Kozubík, který přes některé technické chyby patřil k nejdůraznějším útočníkům zápasu. Ondra Kloda kop po pětce proměnil. Po výkopu měli hosté trochu smůlu, vybojovali na naší polovině míč, nedařilo se jim proniknout obranou, ale Michal Havránek se pokusil o branku ze hry, jeho kop trefil tyč. Naši však na odražený míč špatně zareagovali a dopustili se přestupku v rucku, hosté však šanci zahodili, kopali do autu. Za pár minut však dostali novou, za odvázaného rváčka při mlýnu dostali možnost si trestný kop zopakovat, ten už Havránek mířil do branky.

Následovala fáze oboustranně nemastné neslané hry a blesk z čistého nebe, Tomáš Trtek vystartoval po zavřené straně ke své premiérové pětce nejen prvoligové, ale také první v utkání za muže. A pak pokračovala další fáze vyrovnané hry s jedním dobrým zásahem Lumíra Badury, který zlikvidoval dobrou skládkou pokus Mariánských Hor o průnik, ale také se špatným řešením situace Ondrou Klodou, který po mlýnu překopl do rukou ostravským zadákům, byť měl vlevo i vpravo připravené spoluhráče.

Naši se snažili najít cestu dopředu, ale kvůli mnohdy špatné podpoře to moc nešlo. Nicméně přišla výborná kombinace ze středu na levou stranu a po rucku zase napravo a tam opět vzal věci do rukou Petr Kozubík, podruhé udělal prostor Radkovi Harenčákovi, kterého se Ostravští ani nepokusili zastavit, Radek zvýšil na 17:3, kopy na branku se prostě nedařily.

Ve druhé půli jsme začali hned na úvod pětkou, po trestném kopu a rucku vynesl míč Filip Hanák zavřenou stranou a hosté opět nijak nereagovali, ani tentokrát se kop na branku nepovedl. Po výkopu přišla chvilka pro aktivitu hostů, po trestném kopu do autu v našem obranném území předvedli, že dovedou být důrazní, naši obranu překonala tříčtvrtka Petr Kratochvíl (na snímku níže právě skládá Filipa Hanáka).

V poslední půlhodině zápasu jsme dali ještě tři pětky, tu první v 50. minutě roj zastoupený Michalem Fricem, zakončil položením rolling maul po trestném kopu do autu a vyhraném vhazování, je nutno říci, že to byl perfektně zahraný maul. Pětce dominika Veselého v 55. minutě předcházela celá série chyb ostravských hráčů s trestnými kopy a silným tlakem našich, z taktického hlediska bylo výborné, že se roj nepokoušel za každou cenu prorazit zeď, ale stáhl na sebe obranu a rozehrál na útok. Po Veselého pětce kopal už třetí kopáč, když se nedařilo ani Tomčíkovi, Jan Uhlíř a ten proměnil.

Také poslední pětka byla ukázkou skvělé orientace a nezištné spolupráce. Po další chybě hostů a dalším trestném kopu do autu naši rozehráli na útok, zapojil se i roj, Jarda Tomčík jedinečně prošel obranou a uvolnil Petra Kozubíka, který byl v ještě lepším postavení, pro Petra to byla odměna za dobrý výkon. Janu Uhlířovi se kop nevydařil. Nutno podotknout, že Tomčík tak napravil svůj dost nevýrazný výkon s nezvykle krátkými a neumístěnými kopy. Ostatně spolupráce obou spojek dost vázla, zvláště ji provázela pomalost a jakási váhavost, hrát proti důrazně bránícímu soupeři, byl náš útok bez míčů.

Posledních deset minut se dohrálo v poklidu, ale v poslední minutě si vysloužil žlutou Leon Sittek za opakované neuvolnění složeného hráče.

Další fotografie Zdeňka Bernadta
 
RC HAVÍŘOV - SOKOL MARIÁNSKÉ HORY 39:8
poločas 17:3 * pětky 7:1 * rozhodčí Ripcsik – Bednařík, Klimek * ŽK Sittek (HAV) * 150 diváků

Havířov: Harenčák 10 (2P), T.Trtek 5, F.Hanák 5, Fric 5, Veseý 5, Petr Kozubík 5, Uhlíř 2, O.Kloda 2
Mar.Hory: Kratochvíl 5, Havránek 3TK

Havířov
1 Lukáš Aberle, 2 Tomáš Trtek, 3 Lukáš Macháček, 4 Daniel Aberle, 5 Václav Wantulok, 6 Patrik Leroch, 7 Michal Fric, 8 Filip Hanák, 9 Ondřej Kloda, 10 Jaroslav Tomčík, 11 Lumír Badura, 12 Dominik Veselý, 13 Petr Kozubík, 14 Radek Harenčák, 15 Jan Uhlíř
Střídali: 16 Leon Sittek, 18 Martin Olšanský, 20 Radovan Benčík, 21 Aleš Kloda
Trenér:  Radomír Kloda
 
Mariánské Hory
1 Oldřich Košárek, 2 Lukáš Csernai, 3 Ondřej Hankowski, 4 Vlastimil Procházka, 5 Lukáč Kuba, 6 Václav Škopek, 7 Aleš Badura, 8 Martin Klauz, 9 Marek Siráň, 10 Michal Havránek, 11 Viktor Tremko, 12 Petr Kratochvíl, 13 Radek Haltof, 14 Robin Krempaský, 15 Roman Veselka
Střídali: 16 Šandor, 17 Jan Herman, 18 Igor Křižánek
Trenér:  Rob Vann
Collapse Najít na stránkách
Collapse Partneři
Collapse Máme 50 let - klikni na logo
Collapse Rugby v TV
Collapse Podpořili naše projekty
Collapse Zveme vás
Collapse Přidej se k nám
Collapse Pozvánka pro veterány