The Weather Channel

Museli jsme se spokojit se stříbrem
Út, 05.Červen 2012 v 15:46
Autor: Karel Gaman
Říčany 2.6.2012, Karel Gaman - Třebaže se před finálovým zápasem KB extraligy ozývaly hlasy předpovídající překvapení a přisuzovaly prvenství našemu týmu, musíme uznat, že zvítězil tým, který odehrál finálový zápas mnohem vyrovnaněji. Zatímco naši nasadili tempo a tlak a ujali se vedení, nedokázali v dalším průběhu svůj náskok udržet, Říčany hrály s jistotou a bez velkých chyb. Naši jim naopak dvěma taktickými chybami k vítězství pomohli.
Foto Petr Skála

Ač mohou být někteří naši hráči zklamáni, možná i trenér Radek Kloda, nelze nevidět obrovskou progresi, vždyť není tak vzdálená doba, co mužstvo hledalo a nenalézalo svůj styl a svůj typický herní projev. Doplnění týmu o hráče na střídavý start a zahraničních hráčů týmu umožnilo nevyčerpávat síly nejexponovanějších hráčů, umožnilo rozložit zátěž extraligových utkání na více lidí. Tak bylo možno, aby někteří rojníci mohli hrát v jednotlivých extraligových zápasech naplno poločas, neboť do druhého mohla nastoupit adekvátní náhrada. Vhodné skloubení starších a zkušených s nadějnými mladými hráči pomohlo nadějím k rychlému růstu, vždyť třeba z Jiřího Hanáka vyrostl hráč, který rozhodně v dohledné době může v extralize patřit k rojnické špičce. Týmu také nesmírně pomohly zkušenosti a styl hry Konrada Jarosze, který se stal jedním z lídrů mužstva.

Utkání s obhájcem titulu pro nás začalo nadmíru dobře, Říčanským trvalo téměř celý první poločas, než našli protizbraň proti naší „gumové taktice“ stahování a roztahování hry, která umožňovala vytvářet volnější prostor pro naše útočníky. Začali jsme tlakem, dostali šanci k bodování z trestného kopu už ve 3. minutě, ale to se Aleš Kloda ještě netrefil, povedlo se mu to o 3 minuty později. Naše vedení ovšem vyvolalo protiofenzívu, která hrozila ztrátou vedení, Říčanští tvrdě dotírali, mnohdy jim scházely centimetry k dobytí našeho brankoviště. Je cenné, že jsme obrannou zeď přesunovali ve správný okamžik na správné místo a postupně soupeře vytlačovali. Nakonec jsme soupeře připravili o míč a Konrad Jarosz skvělým kopem přesunul hru až na dvaadvacetimetrovou čáru domácích. Tam jsme nejen soupeře připravili při autovém vhazování o míč, ale po slalomu Jiřího Šmolky mezi soupeři stáhli obránce a pak po skrumáži ho poslali pravé straně útoku, která se postarala o první pětku zápasu. Položil ji Pavel Kozubík u rohového praporku, pro Aleše Klodu byl pak kop na branku z těžkého úhlu značně obtížný, nedal.
Foto Martin Košata

Pak přišla nešťastná 19.minuta, ve které si naši při držení míče a útočné akci nerozuměli, následoval mlýn, po kterém Nevický prošel zavřenou stranou, aniž náš roj zasáhl, překopl si Patrika Vávru a zákrok Macieje Sokolowského přišel pozdě. Ani Nevický, který rovněž položil u rohového praporku, netrefil branku.

Stav 5:8 Říčany naladil k dalšímu útočení, naši však stále dobře kontrolovali situaci a kdykoliv to šlo, nebezpečně útočili. Dvakrát se dostali do slušné šance útočníci a zadák Skolowski, ale bez zakončení.

Hra našeho týmu v prvním poločasu byla, až na tu jednu taktickou chybu, skutečně hrou týmu vyspělého a slabin by se našlo pomálu. Jenže jinak skvěle organizovaná hra roje takový nedostatek měla, byla to vhazování z autu, kde nám to nevycházelo a Říčany z toho pochopitelně těžily. To byly ztráty, které by se týmu na úrovni toho našeho stávat neměly. Tak se třeba po hned dvou nepovedených vhazováních Říčany nebezpečně přiblížily k našemu brankovišti, zastavil je jen předhoz, ale nebezpečí nepominulo, Říčany stále zůstávaly u míče. Zůstaly u něho i po našem trestném kopu do autu a dalším nepovedeném vhazování a následném mlýnu, kdy jsme byli za úmyslné otáčení potrestáni trestným kopem, a bylo srovnáno.

Rozhodně to byla velká škoda, neboť výkon týmu a skutečně krásná hra měla mít rozhodně vyšší bodové ocenění. Pravda počítají se jen body dosažené v brankovišti, nikoli body za krásnou hru.

V úvodu druhého poločasu se zranil rozhodčí Heřman a bezprostředně po jeho ošetření následoval mlýn a dost možná zlomový moment zápasu. Míč při vhazování domácích vyšel ze mlýna, vazač Opravil jej však ještě stáhl nohou zpět, ale to už byl Konrad Jarosz v pohybu a míč sebral. Rozhodčí nejdříve rozpažil, že je vše v pořádku, pak však zapískal trestný kop za ofsajd a Nevický trefil. Vzápětí své další působení na hřišti vzdal, natržený sval mu již další pohyb nedovolil, vystřídal ho pomezní Štěpán Čekal.

Naši po trestném kopu začali působit poněkud nekoncentrovaně, navíc se zranil při pádu po špatném došlápnutí Konrad Jarosz. Přišla další rána. Po mlýnu s naší chybou – předčasný tlak – přišlo rychlé rozehrání volného kopu, průnik naší nepřipravenou obranou a pětka Jana Rohlíka s konverzí, tak si domácí vytvořili rozhodující náskok. Aleš Kloda sice ještě ve 47.minutě snížil z trestného kopu, ale víc už toho náš tým přidat nedokázal.
Foto Karel Gaman

Říčany se tak znovu dostaly do tlaku a naši už většinou jen bránili a navíc začali v obraně dělat i taktické chyby, naštěstí domácí si některých šancí ani nevšimli, třeba možnosti přenést hru na útok, kde byli čtyři domácí útočníci na dva naše.

Hra se ve druhé půli stále častěji drobila kvůli ošetřování, naši se také mnohem méně dostávali k míči a navíc většinu akcí táhli rojem, ke kterému se často vracela s míčem i útokovka Jaroslav Tomčík, jako by útočníkům přestal věřit. Ze hry musel odstoupit v 57.minutě se zlomeným předloktím (nešťastně narazil rukou do hlavy protihráče) Marek Odolinski, který střídal do druhého poločasu Radima Fajkuse.

Horko nám bylo v 61. minutě, Říčany rozvinuly rychlou a důraznou akci, která naštěstí ztroskotala metr před naším brankovištěm na naší výborné obraně. Nebylo to ovšem tak, že u míče byly jen Říčany, okolo 65. minuty jsme měli obrovský tlak, roj velice důrazně atakoval brankoviště domácích, ale obranný val nepřekonal ani po dvou minutách souvislého tlaku.

V této fázi se nám už vůbec nedařilo dostávat míč na útočnou řadu, říčanské obrana se dobře vysunovala proti našim a ti jednak špatně kontrolovali míč, jednak nebyli dobře postaveni. Tak musel v 72.minutě obtížnou situaci řešit Maciej Sokolowski, ale nepodařilo se mu ji vyřešit z taktického hlediska dobře, překopem, který nedokázal doběhnout, dal míč nejnebezpečnějšímu rychlíkovi na hřišti Schlangerovi, který pak v plném sprintu prošel přes Richarda Hladíka a položil. Richard navíc zbytečně Schlangera po položení atakoval a šel na 10 minut ven.

Nicméně se naši ještě pár minut před koncem zvedli k velkému náporu, donutili domácí k několika chybám, jenže to už bylo pozdě. Říčanští právem za doprovodu písničky Queens We Are the Champions slavili.

MOUNTFIELD ŘÍČANY - RENTAL.CZ HAVÍŘOV 25:11
Říčany 2.6.2012 - poločas 8:8 * pětky 1:3 * rozhodčí Heřman (od 43.min. Čekal) - Čekal (Haitman), Breburda * ŽK Hladík (HAV), Pachman (ŘÍČ)
Říčany: Nevický 15 (1P,2KP,2TK), Rohlík 5, Schlanger 5
Havířov: A.Kloda 6 (2TK), Pavel Kozubík 5

Říčany
1 Kubálek, 2 Hemelík (17 Vrána 77´), 3 Kubálek, 4 Felbr (18 Polášek 77´), 5 Holý, 6 Pachman, 7 Kučera, 8 Opravil, 9 Schütz (21 Šedivý 74´), 10 Čamrda, 11 Nevický, 12 Rohlík, 13 Vrba (22 Schlanger 41´), 14 Hynek (20 Brabec 67´), 15 Vančura
Střídači: 16 Landsinger, 19 Pecko