Ahoj přátelé,
Dovolte, abych se s Vámi podělil o fotografie ze včerejší slavnostní inaugurace Poháru Prof. Zdeňka Slámů zhotoveného pro vítěze turnaje ke 100 letům od výročí jeho narození (1909-2009), který se bude konat dne 7. listopadu v Chrášťanech u Prahy.
 Slavnostní událost proběhla v Advokátní kanceláři JUDr. Oškrdala a spol. za účasti zhotovitele díla, akademického sochaře Martina Raboně (na snímku vpravo) a členů nahodilé (a pro tuto jedinou příležitost ustavené) Akademické humanitní rady ARC Iuridica ve složení JUDr. Jan Oškrdal, ing. Arch. Karel Horner a JUDr. Andrej Hronec.
Zleva JUDr.Jan Oškrdal, JUDr. Andrej Hronec a ing. Arch. Karel Horner
Akademická rada se usnesla, že pohár nebude putovní, nicméně vítěz turnaje, který bude probíhat i v následujících letech, bude poctěn naplněním a vyprázdněním této trofeje, přičemž náplň - v rámci inaugurace byla úspěšně otestovaná v podobě cca 3 litrů Bohemia Demi Sec - bude zajištěna péčí pořadatele.
Honza Oškrdal testuje sektutěsnost poháru
Bylo též usneseno, že Pohár ve tvaru sovy snese každým rokem jedno kovové Vejce prof. Slámy, opatřené příslušným ročníkem, které připadne vítězi turnaje. Zakázka v tomto ohledu již byla zadána, aby první Vejce bylo k dispozici k předání prvnímu historickému vítězi Poháru Prof. Zděnka Slámů v rámci výše zmíněného turnaje 7. listopadu t.r. na jeho počest... 1. ročníku Poháru Zděnka Slámů se zúčastní týmy Moravsko-slezských Orlů, Old Boys Praha a Alternativního týmu VŠ Humanita/ARC Iuridica.
Těšíme se, zdraví Andrej Hronec
Sůvička už má první vajíčko
Profesor Zdeněk Sláma se narodil před 100 lety
Encyklopedie tělesné kultury (Olympia 1988):
Sláma Zdeněk *1909, čs.ragbista. Účastník jednoho z prvních mezistátních utkání čs.reprezentace (1934). Hrál v mužstvu Slavie Praha, které v letech 1929-34 zvítězilo ve všech zápasech o mistra ČSR. Autor publikací propagujících ragby a příruček pro trenéry.
|
ARC IURIDICA – 40 let rugby na Univerzitě Karlově 1956-1996:
 Prof. Zdeňka Slámu jsme my, co ho pamatujeme, poznali přesně podle jeho kréda, kterým se sám vyznal v úvodu své publikace Rugby, moje láska v roce 1959: ’Chtěl bych se pokusit propagační i pedagogickou činností splatit alespoň částečně dluh za všechny ty krásné, chlapské, upřímné a radostné chvíle, jež mi v životě rugby dalo,’ uvádí Andrej Hronec slova Zdeňka Slámy v publikaci ARC IURIDICA – 40 let rugby na Univerzitě Karlově 1956-1996.
V té době začíná také Slámova pedagogická a trenérská činnost. Slámovým velkým snem bylo obnovit v Praze vysokoškolské rugby, jež mělo bohaté tradice v předválečném období, a zdálo se, že jeho funkce tajemníka Ústavu pro tělesnou výchovu na vysokých školách tomu napomůže. Naráží však na nepochopení, nezájem, ba i odpor vlivných tělovýchovných a jiných důležitých funkcionářů. Oddíl rugby, který Sláma založil již v roce 1946 při Vysokoškolském sportu Praha (předchůdce Slavie VŠ), tak neměl dlouhého trvání – rugby na VS je zrušeno po Únoru 1948 jako buržoazní sport, což znamenalo v té době nejstrašnější možný rozsudek. Akademické rugby tak v Praze zaniklo na dalších 7-8 let.
Slámovým velkým snem bylo obnovit v Praze vysokoškolské rugby, jež mělo bohaté tradice v předválečném období, a zdálo se, že jeho funkce tajemníka Ústavu pro tělesnou výchovu na vysokých školách tomu napomůže. Naráží však na nepochopení, nezájem, ba i odpor vlivných tělovýchovných a jiných důležitých funkcionářů. Oddíl rugby, který Sláma založil již v roce 1946 při Vysokoškolském sportu Praha (předchůdce Slavie VŠ), tak neměl dlouhého trvání – rugby na VS je zrušeno po Únoru 1948 jako buržoazní sport, což znamenalo v té době nejstrašnější možný rozsudek. Akademické rugby tak v Praze zaniklo na dalších 7-8 let.
Po celou dobu patřil Zdeněk Sláma k předním a uznávaným rugbyovým odborníkům: dlouhá léta pracoval jako metodik Svazu rugby ÚV ČSTV a v roce 1967 byl trenérem reprezentačního mužstva akademiků ČSR, které na Akademickém mistrovství Evropy v Itálii vybojovalo 2. místo za domácí Itálií ale před Španělskem a Portugalskem.
Mezinárodní rugbyová federace FIRA mu na svém kongresu v Casablance v roce 1977 udělila Medaili za zásluhy (Médaille de la mérité), a to jako teprve pátému takto oceněnému rugbyovému odborníkovi z Československa!
Zdeněk Sláma na karikatuře týmu Slavie ze slavných let 1929-1934
Z ediční činnosti Zdeňka Slámy:
Hrajte ragby (STN 1961)
Ragby Mládeže (STN 1962)
Názvosloví a soustava herních činností ragby (ČSTV 1976)
Jednotný tréninkový systém - autoři Jan Kudrna,Eduard Krützner, Zdeněk Sláma (ČSTV 1977)
Ragby (Olympia 1984)
|
|
|