The Weather Channel

Prolomíme prokletí?
Čt, 16.Listopad 2017 v 16:40
Autor: (man)

Že je Portugalsko silný soupeř, dokládá nejen postavení našeho sobotního soupeře ve světovém rankingu (25.), ale také fakt, že jsme dosud nad Lobos nevyhráli. Osm zápasů české a dva československé reprezentace vždy skončilo vítězstvím Portugalců. Nejtěsnějším výsledkem 18:19 naše reprezentace prohrála 29. dubna 1995 v Praze, v Portugalsku pak 13:19 26.února 2005. Zápas je zároveň 4. kolem evropské kvalifikace pro mistrovství světa 2019. Prolomíme prokletí dosavadních neúspěchů s Lobos?

Rekordní porážka

Naposledy jsme s Portugalskem hráli před 10 lety 16.února 2008 a byla to také nejtěžší porážka v historii vzájemných styků. Přitom se zápas v Lisabonu nevyvíjel zrovna špatně, Lobos o poločase vedli jen 13:3, položili jen jednu pětku.. Ve druhém Domácí prostřídali a chytli se, položili další 4 pětky. O šest našich bodů se postaral Tomáš Krejčí dropgólem a trestným kopem. Zprávy portugalských medií o utkání byly skoupé, uváděly však, že Češi nebyli Vlkům většími soupeři. Record třeba uvedl, že domácí nebyli v první půli dostatečně koncentrovaní a vyrobili 14 chyb, ale ve druhé předvedli exhibici a podle kouče týmu Tomaze Moraise hráli krásné râguebi a položili překrásné pětky – „… belíssimo ensaio.“

V sázce je postup do finálového kola kvalifikace na MS

Není pochyb, že pro oba soupeře důležitý zápas bude zvláště pro náš národní tým velice náročný, vždyť nám schází několik let konfrontace s třetí evropskou garniturou. Vítěz tohoto kvalifikačního kola nastoupí 12. května příštího roku proti 2. týmu evropského šampionátu (první automaticky postupuje do A skupiny RWC) V evropském šampionátu zatím vede Rumunsko s 15 body (Gruzie se kvalifikovala na RWC 2015 3. místem ve skupině) před Španělskem 13 bodů, ale tam se toho ještě může hodně změnit, rozhodne se až s posledním kolem evropského šampionátu 18. března příštího roku.

Po posledních zápasech naší reprezentace s jihoafrickými Barbarians a Polskem se dá předpokládat, že náš roj by mohl hrát se soupeřem vyrovnaně, ne-li s mírnou převahou. Pokud se rojníkům podaří co nejdéle držet míč, vylepšit autová vhazování a hlavně dosud chaoticky hrané mauly, mohli by být portugalským Lobos těžkým soupeřem. Problémy mohou nastat, pokud naše obrana proti rychlému a lehkonohému útoku Lobos nebude dostatečně agresivní, pokud neudrží obrannou linii, o perfektním skládání nemluvě, a pokud nebude napadat rozehrávku Portugalců okamžitě.

Poslední zápasy Lobos jsou sice už staršího data z letošního jara, ale zvláště s Polskem či Nizozemskem zase nejsou až tak přesvědčivé. Ostatně v play off evropské kvalifikace prohráli 20. května s Belgií 18:29. Naši reprezentanti se určitě pokusí o změnu zatím nepříznivé zápasové statistiky, věřme, že se jim to povede.

Poprvé za reprezentaci
Havířov 18.2.2008 (an) - Pro pilíře RC Havířov Radima Fajkuse bylo utkání v Lisabonu reprezentační premiérou. Nastoupil na posledních 25 minut utkání na „svém“ postu. Podle jeho názoru se český tým potýkal hlavně s rychlostí soupeře a nebyl schopen dostatečně pokrýt pole.