Collapse Statistika
Přístupy:
Aktuálně je zde: lidí
Collapse Ragbisté roku 2017
 

Collapse Nabízíme
Půjčování vlajek
10 Kč/den
Collapse Bazar - prodám
Tyto nové kopačky a mnoho dalších věci nyní najdete v rubrice 
Collapse Neschází ti něco?
The Weather Channel

Medák má výhrady k formátu soutěží
St, 02.Srpen 2017 v 17:45
Autor: Eduard Krützner
Kamarádi ragbisti,
 
Dovoluji si vás oslovit v tomto letním období, kdy už ve všech klubech začíná příprava na novou sezonu 2017 – 18, abych vás upozornil na fakt, že naše ragby čelí v současné době největší krizi za posledních 60 let. Důvodem, proč se na vás obracím, je návrh Sportovního kalendáře pro podzim 2017, který je podle mých dlouholetých zkušeností, velkým krokem zpět, pro úspěšný rozvoj našeho sportu.
 
 
 
   Je to poprvé, kdy kluby nemají představu, jak budou vypadat soutěže, na jaře příštího roku. Ve všech vyspělých ragbyových uniích, ale i v ostatních sportech, jsou vrcholné soutěže vždy dvoukolové, tak jak je to u nás dlouhá léta tradicí, protože je to forma po sportovní stránce nejspravedlivější. Jestliže je důvodem jednokolové soutěže fakt, že se Extraliga má na jaře rozšířit o profesionální tým Olympu Praha ( z hráčů  J.Afriky), pak to nepokládám za seriozní jednání. Celý tento projekt, rozhodně nepovede ke zkvalitnění úrovně našeho ragby, ba právě naopak. Naše soutěže musí vychovávat NAŠE hráče, zvyšovat jejich úroveň a motivovat hráče, aby jejich cílem byla nominace do reprezentačního mužstva.
 
Rozlosování Extraligy 2017 (proč Pohár?)  je normální až do 7.kola 7.října. Pak by mělo být tři týdny reprezentační volno a teprve poté by se odehrály zápasy v play-off 4.listopadu a finále 11. listopadu 2017. To bude mít za následek, že tři mužstva, která se nekvalifikují do play-off, odehrají na podzim pouze 6 zápasů a sezonu ukončí 7.října. Pro hráče a trenéry týmů, které se dom ply-off kvalifikují, nastane dilema, jak po dobu jednoho měsíce udržet zápasový rytmus, tolik důležitý pro udržování formy hráčů. Kdo navrhuje tento systém, rozhodně nemá žádnou představu o tréninkových zásadách pro dlouhodobé soutěže. Přitom není dodnes vyřešeno utkání s Moldavskem v ME a s kým se hraje přátelské utkání 21.10. To jsou přece základní faktory pro vytvoření sportovního kalendáře na sezonu 2017-2018.
 
Ještě poznámka, fakt, že se hraje soutěž se sedmi kluby, jen prokázala nesmyslnost, loňského rozhodnutí, že se na podzim hrála soutěž, jen proto, aby 1.mužstvo, sestoupilo do 1.ligy. Na jaře pak chyběly termíny, jak pro přípravná utkání, tak zejména pro kvalitní soutěž 7’s. Bohužel si z toho nikdo nevzal poučení, je to dáno tím, že naše unie už léta nemá trenérsko-metodickou komisi (určitě jediná v ragbyovém světě), která by měla na starosti jednak tvorbu systému soutěží, ale hlavně analýzy odehraných soutěží, včetně návrhů na případné úpravy.
 
Rozvojová soutěž – béčka extraligových klubů. Bude rozhodně přínosem, jen je třeba dbát na to, aby na soupiskách byli hráči, kteří v soutěži startují a ne mrtvé duše, tak jak bylo v minulosti u některých klubů. Dbát na to, aby všechna utkání byla sehrána, závěr minulé sezony, byl tristní, když řada klubů skrečovala svá utkání, protože pokuta 1000 Kč nic neřeší a naopak se klubu vyplatí, když ušetří za cestu k zápasu. Zcela zbytečné je, aby béčka nehrála v termínech reprezentační přestávky, protože nikdo z hráčů přece nebude nominován do reprezentace (reprezentanti jsou povinně na soupisce áčka). A také není pravděpodobné, že se   do play-off  kvalifikují B týmy stejných klubů jako jejich áčka. Proto doporučuji odehrát semifinále 14.1října a finále 21.října tak, aby časově nekolidovalo s případnými mezinárodními zápasy. Kdybychom chtěli dát této soutěži vážnost, pak by mohlo být finále hráno jako předzápas mezinárodního zápasu. Tím zajistíme kontinuitu přípravy jak pro hráče, tak jejich trenéry.
 
1.liga podzim 2017 na Moravě (proč Pohár ?) . Úroveň této soutěže rozhodně nemůže kladně ovlivnit rozvoj ragby na Moravě a navíc je nulová naděje, že se zde vytvoří mužstvo s ambicemi na postup do extraligy (neví se, v jakém počtu hráčů se bude soutěž hrát). Tady se plně projevuje nekoncepční práce naši unie, sportovních ředitelů i manažera rozvoje. Proč se nikdo nezabýval problémy, které tady nastaly. Vždyť Havířov, ale i Mariánské hory, byly kvalitními kluby, které úspěšně startovaly v extralize, jak je možné, že tradiční klub v Olomouci nemá dostatek hráčů a proč Břeclav nestartuje v našich soutěžích? To jsou závažná fakta, která nikdo neřeší a přitom by to mělo být prioritou politiky našeho VV a jejich funkcionářů.
 
1.liga Čechy – Pohár (stejná otázka) – tato soutěž je prakticky pro 5 mužstev. Nechápu, proč tam startuje Slavie C, která neví, zda dohraje s béčkem rozvojovou soutěž. Také tady se musím zeptat, co se stalo, že přestaly hrát ragby kluby jako Petrovice (ještě nedávno Extraligové), Kralupy, Karlovy Vary, Plzeň, Sedlčany, to je přece neskutečný úbytek zájemců o náš sport, který nikdo vůbec neřeší. Když si pročtete Strategický plán naši unie, nikde se nedočtete o tom, s jakými finančními prostředky se počítá na rozvoj ragby v naši zemi. Není to tak dlouho, když se naše unie snažila klubům snížit náklady na cestovné a hradila jim 50% jízdného. Vedené unie se pravidelně scházelo s kluby, aby si vyměnili názory na vzájemnou spolupráci a řešili případné problémy klubů.
 
Soutěž  10s se na Moravě zřejmě neuskuteční.
 
Když to shrnu, tak z toho vyplývá, že vzájemná spolupráce mezi kluby a VV je prakticky nulová. Nikdy se nestalo, aby kluby neměly měsíc, před zahájením soutěží Sportovní kalendář na novou sezonu. Vrcholná soutěž se vždy hrála dvoukolově. Pokud mělo dojít ke změnám, byly klubům předem rozeslány uvažované návrhy a poté byl svolán seminář, pro všechny účastníky, na kterém se hledala ta nejlepší řešení. Upozorňuji, že vždy na náklady unie, stejně tak na náklady unie, byly pořádány semináře a školení pro trenéry (často pod vedením zahraničních expertů) i rozhodčí, na kterých se řešil jednak výklad pravidel, ale zejména hodnocení úrovně soutěží, analýza mezinárodních zápasů, nominace do reprezentačních mužstev, ale také realizačních týmů. Samozřejmě na náklady unie byly vždy valné hromady. To se dnes, mně z neznámých důvodů nekoná, což má za následek, že neexistuje tolik důležitá spolupráce mezi kluby a vedením unie.
 
Proto jsem  přesvědčen o tom, že pokud chceme tento zásadní problém vyřešit pro úspěšný rozvoj ragby v naši zemi, pak je třeba, aby kluby byly důstojným partnerem VV a vytvořily si Asociaci klubů, která bude hájit jejich zájmy, ale také prosazovat v úzké a přátelské spolupráci s VV, akce a řešení problémů, na kterých se obě strany dohodnou. Asociace klubů, je základním předpokladem pro úspěšnou činnost celé unií, federací na celém světě. Nejen v ragby, ale i v ostatních sportech, proto neváhejte a v co nejkratším horizontu ji založte. Brzy poznáte, že toto řešení současné krize, nám vrátí všechny kladné hodnoty, uvedené v Etickém kodexu ragbisty – přátelství, solidaritu, loajalita, respekt, smysl pro fair-play, tedy hodnoty pro které jsme si ragby vybrali za svůj sport. Podklady pro vytvoření Asociace klubů, vám rád poskytnu.
 
Ragby zdar !
 
Medák
 
V Letech dne 28.července 2017 
 
Medák v utkání Československo - Polsko 25:8 (19:0) 25.8.1969 v Havířově
Collapse Najít na stránkách
Collapse Partneři
Collapse Máme 50 let - klikni na logo
Collapse Rugby v TV
Collapse Podpořili naše projekty
Collapse Zveme vás


Collapse Přidej se k nám
Collapse Pozvánka pro veterány