Ne, 25.Červen 2017 v 17:41
Autor: Petr Skála

Sparta je mistrem

Text a foto Petr Skála / (man)

Co se nepovedlo fotbalistům ani hokejistům Sparty, dokázali letos ragbisté. Nejvyšší ragbyová soutěž extraliga pro ročník 2016 / 2017 je uzavřena. Mistrovský titul získala Sparta Praha, která ve finále porazila Tatru Smíchov 20:6. Třetí v české ragbyové lize skončila Praga, která v utkání o bronzové medaile ve Vyškově vyhrála nad mistrovským týme loňského roku 15:13.

Ne ve zrovna šťastný sobotní popolední čas za plného slunce a velkého vedra začalo na pražské Markétě utkání roku 2017, finále play off ragbyové ligy. Favorizovaná Sparta, která od začátku roku neprohrála, to dávala soupeři patřičně znát. V patnácté minutě utekl vazač Sparty Marek Loutocký  zhruba z čáry dvaadvacet metrů před na polovině Tatry a zastavil až v soupeřově brankovišti. Po následném kopu Sparta vedla 7:0. Do půle ještě oba týmy proměmily po jednom trestném kopu a tak do šaten odcházeli finalisté za stavu 10:3 pro Spartu.

Po změně stran se trochu zapojila do útočné hry i Tatra, ale k brankovišti Sparty se nedostal ani nejdravější z Tatrováků Karel Berounský, na kterého si borci Sparty vždycky počíhali a zastavili jej na  jeho cestách za úspěchem.

Ke slovu se pak dostali obávaní rojníci  Sparty. Míč se v jednu chvíli ocitl v ruce třiadvacetiletého hromotluka z první sparťanské řady Tomáše Luky a ten se pak s ním protáhl mezi soupeřovými rojníky a položil druhou pětku Sparty.  Po proměněném následném kopu už Sparta vedla17:3. Ale to nebylo všechno, v 52. minutě Pantůček proměnil i další trestný kop a za stavu 20:3 pro Spartu bylo o výsledku utkání rozhodnuto, protože Tatra nenašla způsob, jak obranu Sparty překonat. Tatra sice bojovala, ale Sparta si všechny její snahy položit pětku ohlídala. V 55.minutě Tatra ještě snížila z trestného kopu na 20:6, ale to už výsledek ovlivnit nemohlo.

Ke vzrušení v poslední čtvrtině zápasu přispěla snad jen zápasnická vložka, kdy se hráči obou týmů trochu kočkovali a chvíle této zábavy byla oceněna třemi žlutými a třemi červenými kartami. Poslední tři minuty finále play off se tak dohrávalo o dvanácti hráčích ale to už nikomu ze Sparťanů nevadilo, po osmnácti letech se radovali z mistrovského titulu.

"Je to završení naší celoroční práce a příprav na každé utkání. Výhry během celé soutěže nás všechny daly dohromady. Jsme mistři možná i proto, že máme nejsilnější lavičku ze všech ligových celků," pochvaloval si po utkání kouč Sparty Petr Okleštěk.

"Těšil jsem se, že skončím s hráčskou kariérou se zlatou medailí na krku a to se mi povedlo," pochlubil se kapitán Sparty Pavel Vokrouhlík, který mistrovský štít přebíral společně s Janem Pávem, který byl mnohokrát v této sezóně také kapitánem mistrovského celku.

"Jsem poslední hráč, který hrál za Spartu už v roce 1998 a 1999, kdy jsme naposled byli mistry. Ten tým trénoval můj táta, ale to už skoro není pravda, to  bylo ještě v minulém století," přidal vzpomínku pro ragbyový web Českeragby.cz Jiří Skall mladší,  i když je mladší jen ke svému otci. Jiří Skall (1972) byl totiž nejstarším hráčem finále na hřišti.

"Sparta byla ve všech fázích hry tentokrát lepší a nenašli jsme proti ní nic, s čím bychom ji překvapili. Titul má Sparta zalouženě i za výkony, které předváděla po celý rok. My máme podruhé za sebou stříbrnou medaili a snad příště skončíme lépe," řekl po utkání trenér Tatry Filip Vacek.

Sparta Praha - Tatra Smíchov  20:6  (10:3)

Pětky 2:0 * Rozhodčí Rázga - Tůma, Bednařík * Diváci 2000 * ŽK Schneider, Pantůček a Kučera (SPA) - Havel Šimák (TAT) * ČK Brádle (SPA) - Havel, Zábranský (TAT)
Body: Pantůček 10, Loutocký a Luka po 5 - Honner 6 *

Utkání o třetí místo

JIMI Vyškov - Praga Praha 13:15  (5:5)

Pětky 2:2 * Rozhodčí Mendes - Žilka, Kohout * ŽK O.Kovář (VYŠ) - Holovský (PRG)
Body: Šenk a Pořízek po 5, Kovář Martin 3  - Fuchs Filip, trestná pětka po 5 a Čížek po 5.

„Pro mě je to frustrace a zklamání. Medaili jsme měli získat třeba jen proto, že jsme hráli doma. Vedli jsme o osm bodů a měli jsme to mít dál pod kontrolou. Jenže jsme to utkání nechali otočit. Ale i dnes jsme doplatili na improvizace v sestavě,“ dodal trenér Vyškova
Zdroj: vyskovsky.denik.cz