U18: Snaha na Pwllheli nestačila
Po, 10.Duben 2017 v 19:23
Autor: Karel Gaman

Text Karel Gaman, foto Zdeněk Bernadt

Havířov 8.4.2017 - Není to tak, že by se naši mladíci nikdy s Velšany nestřetli, každý rok některý z nich hrál v Sosnowci na mezinárodním turnaji mládeže proti velšským školákům za výběr Moravy, takže dobře vědí, že proti týmu z Walesu musejí ze sebe vydat i to, co nemají. Když však poměříme, že Velšané mají ragby jako tělocvik ve škole a zkušenosti našich, všechno samozřejmě mluví ve prospěch hochů z Walesu. Naši se snažili, ale snaha na Velšany nestačila.

RC HAVÍŘOV - PWLLHELI RFC 17:61 (10:17)

Pětky 2:11 * rozhodčí Leon Sittek
Body: Regec 7 (2KP,1TK), Deborggraef 5, Barabáš 5

Od počátku se naši junioři museli bránit, odolávali osm minut většinou ve vlastní obranné zóně nebo v pásu 5 metrů před vlastním brankovištěm a zabránili dvěma položením. V osmé minutě poprvé pod ohromným tlakem povolili. Po našem výkopu zahájili hosté rychlou útočnou akci – jiné než bleskové ostatně neměli – ale trochu se jim zamotal míč, hostující Belgičan Leon Deborggraef ho kopem poslal na polovinu Pwllheli a začal dostih, Leon vyhrál, přiklepl v brankovišti hostů, Lukáš Regec lehce proměnil a naši junioři vedli 7:5. Pravda, jen na chvilku, protože hosté potom zapnuli na plné obrátky a ve 24. minutě už vedli o 10 bodů, ale Lukáš Regec ještě z trestného kopu snížil na 10:17. Tak příznivě také skončil první poločas.

Naši hoši byli znatelně pomalejší jak v pohybu, tak v ragbyovém myšlení – čtení hry, volbě nejlepšího řešení pro danou chvíli. Sem tam se dostávali k míči, ale málokdy to bylo vlastní zásluhou, většinou těžili z chyb soupeře, ovšem efekt to žádný nemělo, nikdy se vlastní akcí nedostali daleko, soupeř skvěle skládal a hlavně okamžitě se staral, aby měl ve hře na zemi navrch, takže jsme o mnoho míčů ve skrumážích na zemi ztratili.

Výkop do druhého poločasu Kuba Štefaňák nezvládl, ale ani naši útočníci nezvládli ruck po ztrátě míče soupeře, takže umožnili klukům z Pwllheli zaútočit, stačily jim dvě přihrávky a byli v brankovišti. Následoval další špatný výkop, mlýn a blesková akce hostů bez naší obrany, poslední hráč perfektně naznačil změnu směru, dal našemu zadákovi „štronzo“ a pokládal už na 29:10.

Zanedlouho nastala situace, kdy hosté chybovali při zpracování míče v autovém seřazení, míč jsme sice získali, jenže Dan Walek neodhadl správný okamžik pro odkop, soupeř mu míč srazil, Roman Barabáš se sice k míči dostal a vynesl ho, ale promeškal vhodný moment pro přihrávku volným spoluhráčům, v rucku jsme přišli o míč a také jsme přišli k další pětce – už šesté – na 10:34.

Kluci z Pwllheli se pohybovali bystře a lehce, žádný těžkopádný běh, jejich rychlý způsob běhu s klamavými pohyby jim umožňuje uzemnit obranu, vyhnout se skládce a protože začínají akce z hlubokého postavení, mají vždy možnost přihrát spoluhráči ať už vpravo nebo vlevo, a samozřejmě také přihrávají, do kontaktu jdou z nezbytí.

Takže od poloviny druhého poločasu, kdy naši kluci znatelně ustrnuli ve výkonu a bylo na nich znát, že taková hra je už moc nebaví, soupeř útočil a útočil a dostal se po devíti pětkách na skóre 51:10. Ale opět přišla světlejší chvilka, dali jsme pětku. Nebyla to kombinace, bylo to využití ploše vedeného útoku soupeře – Roman Barabáš to dobře „přečetl,“ vběhl na polovině hřiště do přihrávky soupeře a utekl všem stíhačům. Po jeho pětce proměnil kop Lukáš Regec. Ovšem vzápětí se po pozdní Walkově přihrávce stejným způsobem revanšoval soupeř na 17:56 a v poslední minutě naši reagovali na míč v našem brankovišti nerozhodně, nevykopli ho ven a soupeř míč zalehl. Byla to jedenáctá pětka na celkové skóre 17:61.

Naším kluků se toho dalo hodně vytknout: slabou osobní obranu, špatnou reakci na soupeřovo postavení, nereagujeme na jeho posuny pro přečíslení. Nemáme žádnou jiskru při obraně poziční, taktické, do obrany nevybíháme, na soupeře čekáme. A těch nedostatků je spousta, právě v konfrontaci s takovým soupeřem, jako je Pwllheli jsou nejvíc vidět. Ovšem je otázka, kde to kluci mají brát, je jich málo, nejdou spolu třeba od osmi let jako tým, až na výjimky nemají návyky na rychlý pohyb, hrajeme tak nějak pohodlně, nepříliš rychle, ale ragby je hra, která se musí hrát s plným nasazením a v plné rychlosti, jinak soupeře překonat nelze. Proto také trenéra Pwllheli Marka Robertse nejvíc zaujal svým pohybem a rychlostí Dominik Wardas, prohlásil, že je svým pojetím pohybu nejblíže tomu z vrcholového ragby.